تولید محتوا ویدیویی با کروماکی

واقعیت این است که تولید محتوای ویدیویی کار ساده یا مقرون به صرفه ای نیست. بسیاری از کسب و کارهای نوپا یا حتی قدیمی تصمیم دارند تولید محتوای ویدیویی را به استراتژی بازاریابی خود اضافه کنند اما هزینه های نسبتا بالای این تکنیک و گاهی پیچیده بودن روند تولید، باعث می شود تا صرف نظر کنند ، استفاده از فون کروماکی می تواند هزینه های تولید محتوا ویدیویی را به شدت کاهش دهد و برای آن حتما نیازی به مراجعه به استودیو کروماکی نیست و حتی می توانید در خانه یا محل کار به این شیوه تولید محتوا ویدیویی جذابی داشته باشید
مهمترین بخش کار تولید محتوای ویدیویی، مراحلی است که قبل از شروع به کار دوربین انجام می‌شود. پیش تولید، یا مرحله‌ی برنامه ریزی و لجستیک یک پروژه ویدیویی، جایی است که قبل از زدن دکمه “ضبط” بیشتر جادوها اتفاق می افتد. مقدمات ضعیف و فکر نشده تاثیر ناخوشایندی بر روند تولید محتوای ویدیویی دارد.
خوشبختانه، سازندگان محتوا و مدیران تولید زیادی این مراحل را طی کرده و از اشتباهات خود درس گرفته اند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم لیستی از نکات مهم که باید قبل و در حین تولید محتوای ویدیویی مد نظر داشت را تهیه کرده‌ایم.
هنگامی که ایده ای برای تولید محتوای ویدیویی عالی دارید، باید نکات زیر را رعایت کنید:

مخاطبان خود را تعریف کنید

به این معنی که مشخص کنید تا محتوای تولید شده توسط شما، چه گروهی از مخاطبین را به خود جلب می کند و اساسا روی سخن محتوای شما به سمت چه کسانی است.
این که آیا شما می خواهید در Google Ads نتیجه‌ی بهتری داشته باشید یا یک فیلم ویدیویی هدفمند بسازید، تعریف مخاطبان، اولین قدم در روند پیش از تولید محتوای ویدیویی است. اما فکر نکنید می توانید بصورت بسیار ساده مشخص کنید که “مخاطب A می خواهد محتوای X را ببیند.”

برای تولید محتوای ویدیویی مخاطب خود را بشناسید

تعریف مخاطب فرآیند پیچیده ای است که شامل تعیین و طراحی پرسونای مشتری می باشد. از این گذشته، قطعا مخاطبان شما بیش از یک بیننده با سری علایق خاص هستند. گروه افرادی که مخاطبان مورد هدف شما هستند، احتمالاً یکسری علایق مشترکی دارند که می توانید هنگام برنامه ریزی قبل از تولید محتوای ویدیوی خود، از این سلیقه های مشترک بهره بگیرید.
کاهش تعداد بینندگان محتوای ویدیویی به یک مشتری خاص – و نه مخاطب عام – در دراز مدت به شما کمک می کند تا یک ویدیوی بسیار هدفمندتر و موثرتر ایجاد کنید.
استدلال این امر ساده است: تولید محتوا برای شخصی خاص در ذهن شما، این اجازه را می دهد که داستانی معتبر و باورپذیر خلق کنید. اغلب اوقات درکمپین های بازاریابی محتوایی تولید می شود که مخاطب آن همه‌ی افراد باشند، اما نتایج نشان داده است که اینگونه از تولیدات برای هیچ کس جالب نیست.

پیام خود را روشن بیان کنید

در حالی که شناخت مخاطبان و تعیین بازار هدف بسیار مهم است، به وضوح درک پیام شما توسط مخاطبان نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. به عبارت دیگر، سعی نکنید همه چیز را در یک ویدیو توضیح دهید.
یک کسب و کار می تواند از بسیاری قسمت های مختلف تشکیل شده باشد و به احتمال زیاد برای اهداف مختلف، به تولید محتوای ویدیویی متفاوتی احتیاج دارید. به عنوان مثال، ممکن است به ویدیویی نیاز داشته باشید تا به مشتریان بالقوه، تصویری از محصول شما را ارائه دهد، یک فیلم آزمایشی از محصول را ارائه دهید تا بازدید کنندگان جدید وب سایت با سرعت بیشتری در مورد آنچه شما ارائه می دهید اطلاعات کسب کنند، یا حتی ویدیویی از سخنرانی تدتاک مدیر عامل شرکت، همگی باید مد نظر قرار بگیرند.
در تولید محتوای ویدیویی نباید سعی کنید آنچه را که انجام می دهید، توضیح دهید، تنها خدمات خود را ارائه کنید. ویدیویی متناسب، حاوی پیام و یک هدف خاص در طولانی مدت بسیار مؤثر خواهد بود.

تولید محتوای ویدیویی با پیامی روشن

بودجه را تعیین کنید

پس از تعیین مخاطب و پیام، باید بودجه خود را تعریف کنید. چرا؟ خب، عدم محاسبه بودجه در ابتدای تولید، باعث می شود تا بیشتر از توان مالی خود خرج یک ویدیو کنید. به علاوه وجود ابهام در بودجه‌ی اولیه، بدان معنی است که مدیریت وقایع غیر منتظره غیرممکن است.
برخی از المان های تولید محتوای ویدیویی پرهزینه تر از سایرین هستند، به خصوص اگر قصد دارید محتوای ویدیوی خود از طریق مصاحبه های با شخص ثالث یا استخدام بازیگر حرفه ای تر جلوه دهید.
اگر فکر می کنید با تولید ویدیو توسط تلفن هوشمند خود و با به کار گیری کارکنان خود به عنوان بازیگران و عوامل پشت صحنه، می توانید هزینه های خود را کاهش دهید، این را بخاطر بسپارید که برای یک برند یا حتی شخص هیچ چیز بدتر از محتوای ویدیویی با کیفیت پایین نیست.
برآورد بودجه شما قبل آغاز کار به شما امکان می دهد تا کارهایی که می توانید یا نمی توانید انجام دهید را مشخص کنید و با حدس و گمان پیش نروید.

فیلمنامه ویدیویی بنویسید (و تجدید نظر کنید!)

اسکریپت های ویدئویی ابزاری عالی برای تمرکز شما بر روی مهمترین نکاتی هستند که می خواهید در ویدیوی خود به آنها اشاره کنید. اما تکیه بیش از حد به فیلم نامه در طول تولید ویدیو در واقع ممکن است به اصالت فیلم صدمه بزند. کسی که فیلمنامه خود را هر چند ثانیه یکبار چک می کند، بیشتر به یک ربات شبیه است تا شخصی مورد اعتماد با پیامی مشخص. نکات کلیدی فیلم نامه را مطالعه کنید، اما هنگامی که دوربین را روشن کردید آن را کنار بگذارید.

تولید محتوای ویدیویی با فیلم نامه

نکاتی که مد نظرتان هست را در 8 ثانیه بیان کنید.

در دنیای پیام های کوتاه با استیکرها و فیلترهای اسنپ چت و اینستاگرام همچنین با وجود اختلال بی توجهی ناشی از کار با تلفن های هوشمند، مهمترین نکته این است که بدانید اگر توجه بینندگان به محتوای ویدیویی شما جلب شود، پس از گذشت هشت ثانیه اول از ویدیو ممکن است آنها را از دست بدهید.
شاید بپرسید به چه علت؟ زیرا میانگین بازه تمرکز و توجه مخاطبین فقط 8.5 ثانیه است (یعنی یک ثانیه کمتر از مدت زمان توجه ماهی قرمز).
خوشبختانه برای تهیه کنندگان فیلم و نویسندگان فیلمنامه، این مسئله زیاد بد نیست. فقط کافی است تا در هشت ثانیه اول ویدیو سلامی کوتاه گفته شود و بیان شود که گوینده چه کسی است و قصد دارد چه مارکی را معرفی کند و یا اینکه می خواهد در مورد چه چیزی صحبت کند.
بسیاری از نویسندگان اصطلاح “mid-res” مخفف “in medias res” را بکار می برند که به معنای “وسط چیزها” است. شروع یک داستان با تکنیک وسط چیزها، بیننده را به هیجان می اندازد بنابراین مخاطب به اندازه کافی درگیر می شوند تا دلیل شما را برای تولید محتوای ویدویی مورد نظر بفهمند.
به عنوان مثال، فرض کنید که قصد دارید تا ویدویی برای یک شرکت نرم افزاری حسابداری تولید کنید. مخاطبان هدف این شرکت که شامل صاحبان مشاغل کوچک هستند ممکن است تا کنون متوجه نشده باشند که وقت زیادی را برای جمع آوری، اسکن و ثبت رسیدها می گذرانند، تا زمانی که ویدیوی معرف این برند آنها را متقاعد کند که روند کارشان زمان بر است و نیاز به تغییر دارد.

در مورد مدت زمان ویدیوی ایده آل خود تصمیم بگیرید.

طول مدت زمان ویدیوی تولید شده یکی از معیارهای مهم در جذب مخاطب است. همانطور که انتظار می‌رود، ارتباط مستقیمی بین مدت زمان ویدیو و نرخ تعداد بیننده وجود دارد. به این معنی که هر چقدر طول ویدیو بیشتر باشد مخاطب کمتری خواهد داشت. بنابراین یافتن مدت زمانی که هم برای ارائه پیام کافی باشد و هم باعث ریزش مخاطبان نشود، بسیار حیاتی است.

مدت زمان تولید محتوای ویدیویی

شفاف و قابل اعتماد باشید

یکی از مهمترین دستورالعمل ها برای نوشتن فیلمنامه های ویدئویی مؤثر، شفاف و قابل اعتماد بودن است. بداهه گویی و خارج از فیلم نامه صحبت کردن مشکلی ایجاد نمی کند اما سعی کنید از خط روایت محتوا خارج  نشوید. همچنین سعی کنید خط ویدیوی شما بدون وقفه و شکاف باشد. دقت داشته باشید که بهتر است تا از چندین دوربین مختلف استفاده کرده و از زوایای مختلفی فیلم برداری کنید. مدت زمان زیادی را به فیلم برداری بگذرانید. سپس ویدیوی خام خود را ویرایش کرده تا آنچه که می خواهید به تصویر بکشید را از دل آن خارج کنید. بخاطر داشته باشید که افراد،  تمایل کمتری به محتوای خیلی برنامه ریزی شده نشان می دهند در عوض ویدیوهای خودمانی تر از استقبال بیشتری برخوردار هستند.

در زمینه‌ی تولید محتوای تبلیغاتی طبق گزارش های معتبری مشخص شده است که افراد بیشتر از تبلیغات شرکت ها،  به خانواده و دوستانشان اعتماد دارند. گرچه شرکت ها هرگز نمی توانند مانند نزدیکان افراد عمل کنند، اما یک تولید محتوای ویدیویی حرفه ای، می تواند از طریق غیر مستقیم بر ذهن مخاطب تاثیر مثبت بگذارد.

یک لیست از شات های مورد نظر خود تهیه کنید

درست همانطور که یک فیلم داستانی از بهم متصل شدن صحنه به صحنه‌ی یک فیلم ایجاد می شود، این لیست نیز شامل صحنه به صحنه‌ی ویدویی است که قصد تولید آن را دارید.

لیست شات های مورد نیاز شامل جزئیات خاصی مانند جهت قرار دادن دوربین، نور و موارد دیگر می باشد که در زیر به بعضی از آنها اشاره شده است:

تعدا صحنه

تعداد شات ها

محل ضبط ویدیو

توضیحات درمورد صحنه

کادر بندی

حرکت و دیالوگ

بازیگران در هر صحنه

موارد مهم مورد نیاز

یادداشت های اضافی

اطمینان حاصل کنید که تهیه‌ی این لیست در فهرست کارهای شما قبل از شروع تولید قرار دارد.

شات ها در تولید محتوای ویدیویی

در مورد استودیو یا مکان تولید ویدیو تصمیم بگیرید

یکی از تصمیمات مهمی که می تواند بر برنامه ریزی انجام شده تاثیر بگذارد مکانی است که قصد دارید در آن ویدیوی خود را تولید کنید.
اگرچه ممکن است در نگاه اول مسئله  بزرگی به نظر نرسد، اما مطمئناً بر بودجه‌ی شما تاثیر مستقیمی دارد.
از طرف دیگر مکان فیلم برداری، هزینه های حمل و نقل تجهیزات، جابجایی افراد و تغییر ناگهانی المان‌هایی مانند آب و هوا را نیز شامل می شود. لازم است از این هزینه ها آگاه باشید و جزئیات مکان را در برنامه تولید خود درج کنید.
در صورتی که برای تولید محتوا حمل و نقل زیادی دارید می توانید از فون کروماکی پرتابل استفاده کنید

قبل از شروع کار از لوکیشن انتخاب شده دیدن کنید

حتی اگر تصمیم به فیلم برداری در استودیو دارید، باز هم بهتر است تا قبل از شروع فیلم برداری، از آن دیدن کنید تا درک کاملی از فضای کار داشته باشید. به دلیل اینکه یکی از بهترین راه ها برای تهیه یک برنامه ریزی دقیق تولید، تعیین این موضوع است که ممکن است لوکیشن های فیلم برداری با چه مشکلاتی روبرو شوند.
به عنوان مثال فیلم برداری در فضای باز باید بر اساس میزان و نوع روشنایی مورد نیاز شما برنامه ریزی شود و این برنامه در صورت وجود هوای نامناسب باید انعطاف پذیر باشد. همچنین فیلم برداری با کروماکی نیز نیاز به بررسی و درک موقعیت دارد.

تجهیزات مورد نیاز برای تولید محتوای ویدیویی خود را تعیین کنید

دانستن اینکه دقیقاً چه تجهیزاتی برای فیلم برداری هر صحنه مورد نیاز می باشد، مسئله ای است که مدت ها قبل از شروع به کار باید به آن فکر کرده باشید.
دانستن اصول اولیه فیلمنامه نویسی، نوشتن خط داستانی، لیست شات های فیلمبرداری و حتی برنامه تولید ممکن است آسان باشد، اما دانستن اینکه چرا لنزهای با زاویه دید گسترده 5D Canon بهترین انتخاب برای یک شات خاص 3 ثانیه ای نیستند، چندان آسان نمی باشد.
در حالت ایده آل، نیازهای تجهیزاتی به طور مستقیم توسط یک مدیر تولید، که فهرست تجهیزات را با لیست شات های ویدیوی شما هماهنگ می کند، مدیریت می شود. با این حال، برای پروژه های کوچکتر، فیلمبردار همان شخصی است که این تصمیمات را می گیرد.

تجهیزات تولید محتوای ویدیویی

اجازه ندهید که کمال گرایی جلوی شما را بگیرد

بسیاری از شرکت ها عقیده دارند که ویدیوی تولید شده با تجهیزات بسیار گران قیمت و حرفه ای تاثیرگذارتر است. گرچه که این فکر زیاد هم اشتباه نیست، اما توجه داشته باشید که با داشتن یک استراتژی خوب و تا زمانی که پیام ویدیوی شما شفاف، باور پذیر و ویرایش شده باشد، می توانید حتی از محتوای ویدیویی تولید شده توسط دوربین گوشی تلفن همراه نیز بهره ببرید.

به یاد داشته باشید که تولید محتوای ویدیویی ارزشمند است

پس از برنامه ریزی ها و صرف هزینه شاید از خودتان سوال کنید که آیا تولید محتوای ویدیویی ارزش این همه سختی را دارد؟ هیچگاه ایمان خود را از دست ندهید. در زیر به چند فاکتور ارزشمندی که بازاریابان توسط محتوای ویدیویی دست یافته اند بیان شده است.
97٪ بازاریابان گفته اند که محتوای ویدیویی به افزایش درک کاربران از محصول یا خدمات ارائه شده توسط آنها کمک کرده است:
76٪ می گویند که این امر در افزایش فروش کمک کرده است.
47٪ می گویند که این امر به آنها در کاهش سؤالات پشتیبانی کمک کرده است.
76٪ می گویند که این امر به آنها در افزایش ترافیک وب سایت شان کمک کرده است.
80٪ بازاریابان می گویند محتوای ویدیویی باعث افزایش زمان ماندن کاربران در وب سایت آنها شده است.

همانطور که در این مقاله اشاره شد مسائل بسیاری است که باید قبل و در حین تولید محتوای ویدیویی مد نظر قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که اصول اولیه ذکر شده را پوشش داده‌اید، هدف از تولید محتوای ویدیویی خود را در نظر بگیرید و تجهیزات مورد نیاز را تهیه کنید. دست بکار شده و محتوای مورد نظر خود را تولید کنید و همیشه به این مطلب توجه داشته باشید که قدرت محتوای ویدیویی در رهبری ذهن مخاطب و جلب اعتماد آنها است.