ساخت استودیو آموزشی

ساخت استودیو اموزشی
این پست و با دوستانتون به اشتراک بزارید
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram

استودیو چیست؟

در قدم اول، قبل از ساخت استودیو آموزشی، بیایید به توضیح و هدف از ساخت استودیوی آموزشی بپردازیم.ساخت استودیوی آموزشی هدف‌های متنوعی را دارد و از نظر ماهیتی، روش‌های دیگری را برای آموزش درسی مدنظر دارد. در این نوع کلاس‌های آموزشی یادگیرندگان با فردی که به‌عنوان کمک آموزش در کنار آن‌ها قرار دارد و همچنین افراد دیگر، مشارکت و همکاری می‌کنند. همچنین دو طرف یادگیری یعنی دانش‌آموز و مربی وظایف مخصوص به خود را دارند.

استودیو آموزشی چیست؟

استودیو آموزشی رویکردی برای تدریس است که می‌تواند جایگزینی برای رویکرد کنفرانس استاندارد و یا استفاده از ویدیوهای آموزشی باشد. ساخت استودیوی آموزشی که مبتنی بر اصول آموزشی مناسب است، بسیار تغییرپذیر بوده، محبوب دانش‌آموزان است و در اکثر موارد منجر به یادگیری درجه یک می‌شود.

ساخت استودیو خانگی

ساخت یک استودیو آموزشی باید چه ویژگی‌هایی را دارا باشد؟

تعداد کنفرانس‌های درسی زیاد نیست.
دانش‌آموزان برای یادگیری بهتر در گروه‌ها‌ فعالیت می‌کنند.
عموما فعالیت‌ها بر یادگیری مشارکتی و گروهی تاکید دارد.
معلمان دانش‌آموزان را به فعالیت وامی‌دارند و آن‌ها به‌عنوان مرجعی باری پرسش، در دسترس هستند.
مسئولیت یادگیری بر عهده‌ی دانش‌آموزان است.
فعالیت‌های کلاسی که مبتنی بر اعضای کلاس است، محیطی پرجنب‌وجوش و یکپارچه را برای یادگیری دانش‌‌آموزان فراهم می‌کنند که بر رشد فردی همانند یادگیری محتوایی تاکید دارد.

چرا ساخت یک استودیوی آموزشی مفید است؟

مطالعات بسیاری نشان داده‌اند که فعالیت‌های ارتباطی راهی اصلی برای یادگیری عمیق و رشد ذهنی است. یادگیری فعال و پر جنب‌وجوش که شامل یادگیری مشارکتی و فعالیت‌های گروهی است، موثرترین راه برای ارتقای یادگیری دانش‌آموزان بویژه رشد مهارت تفکر در آنها می‌باشد. دانش‌آموزان درحالی که فعالانه درگیر همکاری با یکدیگر هستند، عادات مطلوب ذهنی خود را رشد می‌دهند و این مهارت‌های لازم در تمام طول زندگی یادگیرندگان موفقیت‌آمیز است. بسیاری از مطالعات از این مفهوم (کم هم زیاد است) حمایت می‌کنند. این اصطلاح به معنی این است که در این نوع کلاس‌های آموزشی، دانش‌آموزان غرق در اطلاعات کم ولی عمیق و سودبخشی هستند که منجر به یادگیری مفید و مطلوبی برای آن‌ها می‌شود. کلاس‌های استودیویی می‌تواند برای دانش‌آموزانی که به یادگیری رشد بهتر مهارت‌های یادگیری‌شان در زندگی اهمیت می‌دهند، کمک بسیار سودمندی باشد.

چه نوع فعالیت‌هایی دراین استودیوهای آموزشی انجام می‌شود؟

در این کلاس‌ها تاکید فراوانی بر فعالیت‌های مشارکتی و گروهی است.

پروژه‌های کلاس می‌تواند شامل انوع مباحث، گفتگوها، کنفرانس‌ها، تمرین‌های نوشتاری، پروژه‌های کامپیوتری، کار با نمونه‌ها و یا شماری از موارد دیگر. این پروژه‌ها ممکن است چندوجهی باشند و بیشتر از یک جلسه از وقت کلاس را به خود اختصاص دهند. درصورت لزوم یا تقاضای دانش‌آموزان اطلاعات از طریق کنفرانس‌‌های کوتاه و سخنرانی‌های طولانی مدت به آن‌ها داده می‌شود. البته این اتفاق بسیار کم می‌افتد.

ساخت استودیو آموزشی

چگونه یک استودیوی آموزشی را مدیریت و برنامه‌ریزی کنیم؟

در این استودیوها اگر کلاس‌های آموزشی در فواصل 2 تا 3 ساعت برنامه‌ریزی شوند، بسیار کاربردی و سودمند عمل خواهند کرد اما همچنان برنامه‌ریزی‌های کلاس‌های سنتی کاربرد بیشتری دارد. دانش‌آموزان بر روی پروژه‌های سخت و طاقت‌فرسا کار می‌کردند. یک کلاس معمولی برای این که ساعت‌های خسته‌کننده‌ای را برای دانش‌آموزان نداشته باشد و آن‌ها بتوانند روی پروژه‌هایشان تمرکز کافی داشته باشند، ممکن است شامل یک یا چند پروژه گروهی و گاهی اوقات کنفرانس‌هایی باشد، که معلمان ارائه می‌دهند.

زمانی که فعالیت‌های گروهی شامل گروه‌های 4 یا 5 نفری از دانش‌آموزان باشد، می‌تواند برای آن‌ها سودمندتر باشد. دانش‌آموزان ممکن است هرکدام روی پروژه‌ی زمانی خود کار کنند نه فقط درطول ساعات کلاس‌های برنامه‌ریزی شده، بلکه آن‌ها تکالیفی انجام می‌دهند که جزو فعالیت‌های کلاسی‌شان حساب می‌شود.

چگونه در ساخت استودیو آموزشی موفق عمل کنیم؟

به دانش‌آموزان اجازه داده می‌شود تا زمان متعلق به خود را کنترل کنند و مسئولیت یادگیری را خود بر عهده بگیرند. دانش‌آموزان می‌بایست قبل از ورود به کلاس از آمادگی کاملی برخوردار باشن. (مثلا برای دروسی که درس داده خواهد شد، پیش مطالعه‌ی مناسبی انجام دهند، بر مهارت‌‌های مورد نیاز، تسلط داشته باشند، اطلاعات موردنیاز را جمع‌آوری کنند و…) مربیان باید دانش‌آموزان را در شروع و استفاده از پروژه‌ها یاری کنند، منابع موردنیاز را برایشان فراهم کنند و خودشان نیز به‌عنوان مرجع، برای استفاده‌ی دانش‌آموزان در دسترس باشند. مربی استودیوی آموزشی باید یک مشاور باشد، یعنی مانند راهنمای یادگیری عمل کند نه مثل یک فرد قدرتمند. دانش‌آموزان باید تمام منابع مورد نیاز خود را در اختیار داشته باشند. آن‌ها باید بتوانند براحتی با دانش‌آموزان دیگر در انجام درس و فعالیت ارتباط بگیرند و حتی از دانش‌آموزان دیگر نیز به عنوان مرجعی برای یادگیری استفاده کنند.

نظر دانش‌آموزان درباره کلاس‌های استودیوی آموزشی چیست؟

بعضی از دانش‌آموزان وقتی چنین کلاسی پیدا می‌کنند، بسیار ذوق‌زده می‌شوند. آن‌ها باید در کلاس حضور پیدا کنند و برای داشتن کلاسی موفق و مفید مشارکت خوبی با دیگر دانش‌آموزان و مربی داشته باشند. دانش‌آموزان اعلام می‌کنند که در این کلاس‌ها نسبت به کلاس‌های استاندارد زمان بیشتری لازم دارند. این موضوع نیازمند آن است که دانش‌آموزانی که قبلا چنین محیط آموزشی را تجربه نکرده‌اند، بتوانند با این شرایط کنار بیایند. با این حال اکثر دانش‌آموزان با هم به نتیجه یکسان می‌رسند و در آخر بیان می‌کنند که در استودیوهای آموزشی چیزهای بیشتری یاد می‌گیرند و اوقات لذت‌بخشی را سپری می‌کنند.

از دیگر ویژگی‌های استودیوی آموزشی این است که این نوع کلاس‌ها تا جای ممکن بر تقسیم تکالیف تاکید دارد. در استودیوهای آموزشی یادگیرندگان می‌فهمند که چگونه می‌توانند مهارت‌هایشان را توسعه دهند.

ساخت استودیو آموزشی

وظایف معلمان در استودیوهای آموزشی چیست؟

معلمان می‌بایست کلاس را فعال و پویا نگه دارند و همه‌ی دانش‌آموزان را در فعالیت‌های کلاس شرکت دهند. مربیان باید بحث‌های متنوع و جالبی را در کلاس بیاورند و از این چالش‌ها استفاده کرده تا دانش‌آموز را وادار کنند به اشتباه خود پی ببرد. معلمان این کلاس‌ها علاوه بر داشتن دانش مربی‌گری، باید بدانند چگونه مسائل مختلف را برای بچه‌ها شرح دهند، آن‌ها را در فعالیت و درس و یادگیری یاری کنند، درصورت لزوم از آن‌ها انتقاد سازنده به عمل بیاورند و در حل مشکلات درسی بچه‌ها کمکشان کنند. معلمان وظیفه دارند با اخلاقیات (مثل نام، علایق و شخصیت‌) وضعیت درسی بچه‌ها آشنا باشند تا ضمن ایجاد یک فضای اعتمادبخش بین دو طرف، به مشارکت و همکاری موفقیت‌آمیز برسند. معلمان این کلاس‌ها باید بتوانند مکالمه‌ی مفید و مطلوبی ارائه دهند و تمام دانش‌آموزان را با هر خلق‌وخویی که دارند، وارد بحث‌های چالش‌برانگیز کلاس کنند. اگر بتوانید به نحوی رضایت‌بخش و مفید کلاس را پیش ببرید، دانش‌آموزان زودتر از آن چه توقع دارید تکالیف خود را انجام می‌دهند و نیازی به برنامه‌ریزی برای جلسات آتی نیست. معلمان باید در حد مطلوب و متوسط در کلاس فعالیت کنند و این اجازه را به دانش‌آموزان بدهند تا بیشتر فعال باشند و استعدادهای خود را شکوفا کنند.

محتوا های مرتبط

ویدیو مارکتینگ

تاثیر استفاده از ویدیو در افزایش فروش

امروزه ویدیو نقش پررنگی در روند زندگی ما دارد چرا که در گذشته محتوای ویدیوئی شامل ساخت مستند یا تیزرهای تبلیغاتی بود اما طی زمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست