چگونه یک سافت باکس مناسب خریداری کنیم؟

اگر قصد تهیه و خرید سافت‌ باکس دارید، احتمالاً سردرگم شده  که کدام مدل را انتخاب کنید؛ با وجود گسترش استفاده از سافت باکس ها و اهمیت تولید محتوای حرفه ای و همچنین عکاسی دردنیا، تنوع و مدل های سافت باکس های موجود در بازار نیز رو به افزایش گذاشت. تولیدکنندگان این ابزار سعی کردند طرح ها و مدل های متفاوتی از سافت باکس ها را به بازار عرضه کنند. از همین رو انتخاب سافت باکس مناسب و با کیفیت برای عموم مردم که آشنایی کامل با تجهیزات نورپردازی و نوردهی ندارند، کمی سخت شد. به همین علت ما قصد داریم که به شما کمک کنید که یک سافت باکس مناسب و با کیفیت خریداری کنید. به طور کلی در هنگام خرید سافت  باکس باید به دو معیار مهم توجه کنید مورد اول اندازه است و دیگری شکل کلی سافت باکس.

چگونه یک سافت باکس مناسب خریداری کنیم؟

سایز و اندازه سافت باکس

طبق تصویر، سافت باکس های موجود در بازار دارای ابعاد و اندازه های متفاوتی هستند ولی به صورت کلی می توان ساخت باکس ها را به ۳ دسته سافت باکس های کوچک ، سافت باکس های متوسط و سافت باکس های بزرگ تقسیم بندی کرد. برخلاف تصور بسیاری از افراد مبتدی ، می‌توان به صورت قطعی گفت که سافت باکس هایی با نور بزرگتر از سافت باکس های با نور کوچکتر گسترده تر هستند. جالب است!! به عبارتی دیگر با فرض اینکه میزان منبع نور از سوریه موردنظر یکسان باشد ، همه نوع سافت باکس ها ( کوچک، متوسط بزرگ ) مساحت یکسانی را در هنگام نورپردازی تحت پوشش قرار می دهند.

اما ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که چگونه می توان تفاوت بین ابعاد مختلف سافت باکس ها را فهمید؟ تنها راهکار این موضوع ، اندازه گیری کیفیت نور است در واقع سافت باکس هایی که دارای ابعاد و اندازه بزرگتری هستند ، معمولاً اشعه های نور نرم‌تر و یکنواختی را به سمت سوژه می تاباند و باعث باعث بوجود آمدن سایه های ملایم تر می‌شوند؛ این در حالی است که سافت باکس های کوچکتر نور پرقدرت تر و تیز تریرا پخش می کنند و همین امر موجب می شود که بر روی لبه های سوژه، سایه‌های واضح تری به وجود آید. اگر قصد عکاسی خارجی را دارید ممکن است علاوه بر کیفیت نور، مکان عکاسی نیز برایتان اهمیت زیادی داشته باشد؛ در این صورت نور کوچکتر و پرتابل ( قابل حمل ) می‌تواند کمک کننده تر باشد.

شکل کلی سافت باکس

دومین معیاری که می تواند در هنگام خرید سافت باکس به شما کمک شایانی کند، مبحث شکل کلی و بیرونی سافت باکس ها است.  به عبارتی دیگر علاوه بر توجه به ابعاد و سایز سافت باکس، باید به شکل آن توجه خاصی نمود.شکلهای سافت باکس ها موجود در بازار بسیار متنوع و مختلف هست. معمولاً سافت باکس ها در اشکالی مانند مستطیلی، مربعی، هشت ضلعی، نواری یا قدی به بازار عرضه می شوند.

 

کاربرد انواع مختلف سافت باکس ها

هر کدام از مدل های سافت باکس ها در مکان های متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند؛ سافت باکس ها هیچ گونه برتری نسبت به همدیگر ندارند. به صورت کلی انتخاب و تشخیص شکل کلی سافت باکس ها، کاملاً به سبک عکاسی شما دارد. اما اگر هنوز با کاربردهای انواع مختلف سافت باکس ها آشنایی پیدا نکرده‌اید و نمی دانید که هر کدام از اشکال سافت‌باکس آفت در چه شرایطی مورد استفاده قرار می گیرند، ما در ادامه به این موضوع می پردازیم.

سافت باکس ها

 

سافت باکس های مستطیل شکل

به دلیل ساختار مستطیلی و چهار وجهی این نوع از سافت باکس ها، اکثر عکاسان و تولیدکنندگان محتوا از آنها برای عکاسی چهره یا اصطلاحات عکاسی پرتره استفاده می کنند. این نوع سافت باکس به علت عمودی بودن، در عکاسی هایی که سوژه مورد نظر به صورت قدی ایستاده است نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.از طرفی دیگر  سافت باکس های مستطیلی شکل در عکاسی هایی که به صورت افقی یا به منظور ترکیبات گسترده تر هستند نیز، ز استفاده می‌شوند.

سافت باکس های مربعی شکل

از رایج ترین مکان هایی که از سافت باکس مربعی شکل استفاده می شود، هنگام عکاسی پرتره یا عکاسی از چهره در نمای نزدیک است. از سوی دیگر این نوع از سافت باکس ها برای صاحبان استودیوهای حرفه ای یا آتلیه های عکاسی کوچکتر و یا فضاهای محدود، بهترین گزینه ممکن برای شما است؛ اما یکی از نقاط ضعف که استفاده از سافت باکس های مربعی شکل دارند، عدم پایداری آن ها در هنگام عکاسی عمودی یا قدی است؛ یعنی این نوع از سافت باکس ها در عکاسی عمودی نمی توانند تعادل خود را برقرار کنند و سقوط می کنند.

سافت باکس هشت ضلعی

معمولاً سافت باکس های هشت ضلعی در هنگام عکاسی پرتره یا عکاسی از چهره مورداین نوع سافت باکس می‌تواند جلوه های بصری کاملا واقعی و طبیعی را در پیرامون سوجه ایجاد کند  استفاده قرار می‌گیرند و ایده آل ترین نور ممکن را برای عکاسی فراهم می کند زیرا می تواند جلوه های بصری کاملا واقعی و طبیعی در پیرامون سوژه ایجاد کند.یکی از دلایلی که موجب طبیعی شدن تصاویر ثبت شده با سافت باکس های هشت ضلعی می می‌شود، بودن بازتاب نور سافت باکس هشت ضلعی در چشمان سوژه یا شخص مدل به صورت حلقوی است.

سافت باکس های نواری

یکی دیگر از محبوب ترین و پرفروش ترین سافت باکس های موجود در بازار، سافت باکس های نواری شکل هستند. این نوع سافت باکس ها معمولاً دارای اندازه و سایز بزرگتر و طول درازتری هستند و برای نورپردازی و نوردهی در عکاسی از لبه ها و حاشیه های سوژه و یا چهره مدل بسیار مناسب و ایده آل هستند؛ هم چنین اگر در هنگام تصویربرداری یا عکاسی نیازمند جداکردن پس زمینه از سوژه مورد نظر دارید، سافت باکس های نواری کاربرد بسیازی دارد.

سخن پایانی

امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. همان طور که گفته شد سافت باکس ها یکی از محبوب ترین و پرفروش ترین تجهیزات نورپردازی و نوردهی در عکاسی محسوب می شود. آشنایی با انواع و اقسام سافت باکس های می تواند کمک شایانی به تشخیص و انتخاب صحیح سافت باکس می کند.