لباس کروماکی

امروزه استفاده از جلوه‌های ویژه، تقریبا جزیی جداناپذیر از فیلم‌های سینمایی شده‌اند و کمتر فیلمی را می‌بینید که از وجود آن‌ها بهره نبرده باشند. استفاده از این جلوه‌ها فیلم‌ها را بسیار جذاب کرده و حتی امکان ساخت بسیاری از فیلم‌های سینمایی بدون وجود آن‌ها امکان‌پذیر نیست. یکی از ابزار‌هایی که در ساختن جلوه‌های ویژه استفاده زیادی دارد، لباس کروماکی است. در ادامه قصد داریم شما را با این نوع لباس‌ها و کاربرد‌های مختلف آنها آشنا نماییم.

برای ایجاد شخصیت‌های تخیلی و کامپیوتری از این لباس‌ها استفاده می‌شود. به این صورت که یک بازیگر این لباس را می‌پوشد و این نقش را بازی می‌کند، پس از پایان فیلم‌برداری و هنگام ویرایش توسط یک شخصیت کارتونی جایگزین می‌شود، این موضوع کمک می‌کند تا بازیگران مقابل شخصیت‌های خیالی واکنش بهتر و در نتیجه بازی طبیعی‌تری داشته باشند. با استفاده از این لباس می‌توانید بخشی از بدن را حذف کنید مثلا می‌توان دستان یک بازیگر را تبدیل به یک ابزار مکانیکی نمود.

لباس کروماکی چیست

پرده کروماکی چیست؟

کروماکی یا Chroma key compositing) Chroma keying) یک طیف رنگ با دامنه و فرکانس مشخص است. برای ایجاد کروماکی می‌توان از رنگ‌های مختلفی استفاده کرد. هرگاه ما بخواهیم رنگی را از تصویر حذف کنیم از تکینیک کروماکی استفاده می‌نماییم. پس به عبارتی تکنیک کروماکی، حذف یک طیف از رنگ در تصویر می‌باشد. مثال‌هایی از کاربرد فناوری کروماکی به شرح فهرست زیر است:

  • کاربرد بسیار زیادی در ساخت بازی‌های ویدیویی دارد. انواع شخصیت‌ها و فضای بازی را می‌توان با استفاده از این تکنیک ایجاد کرد.
  • می‌توان از آن برای ایجاد تصاویر پس‌زمینه با موضوع آب و هوا در پشت گوینده اخبار هواشناسی استفاده کرد.
  • از آن برای ایجاد جلوه‌های ویژه مختلف در فیلم‌های سینمایی و برنامه‌های تلویزیونی بهره می‌برند.
  • در موشن گرافیک یا گرافیک متحرک نیز کاربرد فراوانی دارد.

لباس کروماکی چگونه است؟

برای درست کردن لباس کروماکی می‌بایست از پارچه‌های ضد چروک و دارای انعطاف مناسب استفاده شود. به عنوان مثال، در تولید برخی از این لباس‌ها، از پارچه‌هایی با جنس 90 درصد پلی استر و  10 درصد لیکرا به منظور ایجاد سهولت در حرکت و تنفس استفاده شده است.

کاربرد لباس‌ کروماکی

از چه رنگ‌هایی می‌توان برای تولید لباس‌های کروماکی استفاده کرد؟

از رنگ‌های مختلفی می‌توان برای تولید لباس‌های کروماکی استفاده کرد. به عنوان مثال در برخی از فیلم‌ها از لباس‌های کروماکی به رنگ ماژنا (رنگی بین سرخ و سرخابی) استفاده شده است یا در جایی دیگر رنگ قرمز را به کار برده‌اند. حتی در  فیلم‌های هالیوودی دهه هفتاد میلادی از رنگ‌های زرد و نارنجی هم استفاده می‌کرده‌اند. با این حال، امروزه استفاده از رنگ‌های آبی و سبز برای تولید لباس کروماکی بیش از دیگر رنگ‌ها متدوال شده است. به این دلیل که رنگ سبز و آبی در این تکنیک دارای کنتراست مناسب و دورترین انتخاب نسبت به پوست انسان هستند، همچنین سنسورهای دوربین قدرت بسیار بیشتری در تفکیک این رنگ‌ها دارند و در نتیجه از جایی که قرار است در نهایت سوژه از زمینه جدا شود، انجام این عمل را آسان‌تر می کند.

معرفی برخی از مهم‌ترین کاربردهای لباس کروماکی

همان طور که گفته شد، لباس کروماکی می‌تواند قسمتی یا کل بدن شما را هنگام فیلم‌برداری حذف کند. البته توجه داشته باشید، برای دستیابی به این هدف، این لباس باید هم‌رنگ پس زمینه محل فیلم‌برداری نیز باشد. لباس‌های کروماکی دارای ویژگی‌های خاصی می‌باشند و با لباس‌های روزمره ما تفاوت دارند، به عنوان مثال این لباس‌ها نباید چین و چروک داشته باشند. این لباس‌ها در اندازه‌های مختلف تولید و به بازار عرضه شده‌اند و شما می‌توانید با توجه به اندازه خود یا کسانی که قرار است از آن استفاده کنند، آنها را تهیه کنید.

بسیار مهم است شخصی که لباس را می‌پوشد در آن احساس راحتی کند، چرا که فیلم‌برداری برخی از صحنه‌های فیلم ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد و بازیگر مجبور است این لباس را ساعت‌ها بر تن خود نگه دارد. برای دستیابی به این منظور بهتر است لباس کروماکی از مواد نازک‌تری ساخته شود، این موضوع سبب می‌شود نفس کشیدن در آنها راحت‌تر باشد و برای فیلم‌برداری در مکان‌های گرم یا نقش‌هایی با تحرک و فعالیت بدنی زیاد، لازم است. در پایان باید بگوییم که انعطاف‌پذیر بودن آن‌ها برای رسیدن به راحتی بیشتر نیز بسیار مهم است.

کاربردهای لباس کروماکی

در فیلم‌هایی عروسکی یا آن دسته از فیلم‌هایی که در کنار هنرپیشه‌های واقعی از عروسک نیز استفاده می‌کنند حتما باید از آن‌ها استفاد کرد. نامرئی کردن افراد، یکی از جلوه‌های ویژه متدوالی است که از گذشته تا کنون در فیلم‌ها استفاده می‌شده است. این لباس به افراد اجازه می‌دهد تا بتوانند در مقابل یک پرده هم‌رنگ با لباس خود نامرئی شوند. در خیلی از فیلم‌های جنگی تصاویر را بر روی هم منطیق می‌کنند و صحنه های هیجان‌انگیزی را به وجود می‌آورند.

به عنوان مثال برای تولید صحنه نبرد یک شخص و یک خرس، بازیگر لباس کروماکی به تن کرده و صحنه‌های مبارزه را بازی می‌کند سپس یک خرس را نیز با استفاده از نرم‌ افزار‌های تدوین به آن اضافه می‌کنند. با استفاده از این لباس دیگر نگران SCAN 3D یا اسکن 3 بعدی خود نباشید با استفاده از لباس کروماکی می‌توانید به راحتی حرکت‌های واقعی کاراکتر را ضبط کنید.

هنگام پوشیدن لباس کروماکی باید چه نکاتی را رعایت کنید

  • در صحنه‌هایی که از لباس کروماکی استفاده شده است نباید توسط افراد دیگری که در صحنه حضور دارند از لباسی با خطوط منظم یا الگوی تکرارشونده استفاده شود. چرا که ممکن است فیلم‌برداری را با مشکل مواجه کند.
  • از زدن عینک و لنز‌های طبی خودداری کنید. به دلیل این که، در استودیوهای فیلم‌برداری چراغ‌های مختلفی برای روشنایی صحنه استفاده می‌شود و شیشه عینک می‌تواند تمام آن‌ها را بازتاب دهد.
  • هنگام استفاده از این لباس‌ها از طلا و جواهر استفاده نکنید. چرا که آن‌ها هم مانند عینک نور را بازتاب می‌دهند و می‌توانند فیلم‌برداری را با مشکل مواجه کنند.

پوشیدن لباس کروماکی

در پایان باید بگوییم که شما به راحتی و حتی در ایران نیز می‌توانید لباس کروماکی را تهیه و در صحنه‌های دلخواه خود از آن‌ها استفاده نمایید. البته توجه داشته باشید با این که این لباس‌ها امکان ایجاد صحنه‌های جذاب و جلوه‌های ویژه عالی به شما می‌دهند، اما دارای قیمت بالایی نیز هستند که برای تهیه آن‌ها مجبور به پرداخت پول نسبتا زیادی هستید.