کروماکی و اهمیت نور و رنگ در تصویربرداری با پرده سبز

این پست و با دوستانتون به اشتراک بزارید
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram

سرزمینی مه‌آلود، مذاب‌های داغ، کاخ‌های باشکوه، تصویری از محیط در حال حرکت و منظره‌ای از شهر در هنگام پرواز ازجمله صحنه‌هایی هستند که می‌توانند نفس را در سینه بیننده سینمایی حبس کند و این سؤال را در ذهنش به وجود آورد که تصویربرداری در چنین جایی چگونه امکان‌پذیر بوده است؟ به این دسته از بینندگان حیرت‌زده باید گفت که این مناظر برخلاف آنچه تصور می‌شود، در هنگام فیلم برداری چندین کیلومتر دورتر از استودیو قرار دارد و تمام این عجایب حاصل تردستی زیبا با کروماکی یا پرده سبز است. به دست آوردن جلوه­ای زیبا و یک دست با استفاده از این تکنیک به این آسانی‌ نیست. برای اینکه بتوانید فیلم و کلیپ خود را تا جای ممکن طبیعی و محصور کننده نشان دهید، باید تکنیک‌هایی بلد باشید که در ادامه این مقاله به ذکر چند مورد از آن‌ها خواهیم پرداخت.

کروماکی چیست

کروماکی یا همان برش فام Chroma key compositing, or chroma keying یکی از تکنیک‌های جلوه ویژه سینمایی است که در آن چند تصویر روی هم قرار می‌گیرند و جلوه­ای بصری به فیلم می‌دهد. در این نوع فیلم برداری سوژه فیلم در برابر پرده‌ای سبز یا آبی می‌ایستد. این رنگ باید تا جای ممکن متمایز از رنگ­های دیگر موجود در سوژه‌ها باشد تا نرم‌افزارهای کامپیوتری به راحتی آن را تشخیص بدهند.

پرده سبز یا کروماکی

نور و رنگ، عاملی مهم در استفاده از این تکنیک

داشتن پرده سبز رنگ و مهارت کار با نرم‌افزارهای جلوه بصری شرط اول استفاده از این تکنیک در سینما است؛ اما چیزی که اینجا اهمیت پیدا می‌کند، نحوه استفاده از آن‌هاست. ازجمله فوت‌وفن‌هایی که اغلب توسط تدوینگرها در کروماکی بکار می‌رود عبارت است از:

تنظیم نور و رنگ پس زمینه

مطمئن شوید که پس زمینه شما به قدر کافی بزرگ است تا سوژه بتواند آزادانه حرکت کند. همچنین پس زمینه باید روشن و واضح باشد تا به راحتی از سوژه تمایز داده شود. روشنایی پس زمینه باید یکنواخت باشد تا تصویر به دست آمده شما نیز یک دست گردد قبل از فیلم برداری کروماکی هرگونه چین‌وچروک روی پرده را که باعث ایجاد سایه می‌گردد برطرف کنید. همچنین اگر در سوژه فیلم‌برداری خود رنگ سبز دارید می‌توانید از رنگ آبی استفاده کنید تا آن را حفظ کنید. نکته آخر این است که از چراغ­های متضاد با رنگ صفحه نمایش پرده مغایرت دارند استفاده نکنید. به عنوان مثال استفاده از نورهای تنگستنی و آفتابی می‌تواند رنگ پرده شما را به قهوه­ای یا خاکستری تبدیل کند.

سوژه خود را از پس زمینه جدا نگه دارید

نوردهی بد و نزدیکی زیاد سوژه با پرده باعث ایجاد سایه­های ناخواسته در صحنه می‌گردد. همچنین اگر سوژه شما زیاد به پرده نزدیک باشد امکانش وجود دارد که رنگ سبز به سوژه اصلی نشت پیدا کند و در اجزای آن منعکس گردد.

استفاده از کروماکی در سینما

حال ویدیو شما فیلم برداری شده و آماده ویرایش است. برای ویرایش پرده سبز و اتمام تکنیک کروماکی می‌توانید از نرم‌افزارهایی همچون پریمر، ادوبی افتر افکت، VSD Free Video Editor، iMovie، Wax و OBS Studio استفاده کنید تا جلوه­ های ویژه تکمیل گردد. هرچه بیشتر در کار با این نرم­افزارها مهارت داشته باشید، تصویر نهایی زیباتر خواهد بود. اگر احساس میکنید که باید در این زمینه با دیگران مشورت کنید، تیم ما همیشه آماده پاسخگویی به سوالات شما خواهد بود.

 

نویسنده:  فاطمه جمالی – 0768****091

محتوا های مرتبط

ویدیو مارکتینگ

تاثیر استفاده از ویدیو در افزایش فروش

امروزه ویدیو نقش پررنگی در روند زندگی ما دارد چرا که در گذشته محتوای ویدیوئی شامل ساخت مستند یا تیزرهای تبلیغاتی بود اما طی زمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست