همان طور که می دانیم در بسیاری از فیلم ها، کلیپ ها و یا تیزر های تبلیغات از جلوه های ویژه استفاده می شود. در بسیاری موارد هم، گروه های فیلم برداری به جای این که به یک لوکیشن خاص بروند، در استودیو کروماکی فیلم می گیرند سپس، تصاویر مکان مورد نظر خود را با استفاده از ترفند های سینمایی در پس زمینه بازیگران قرار می دهند و برای استفاده از این تکنیک از فون کروماکی استفاده می شود. برای انجام این کار، در ابتدا تصاویر تمامی بازیگران روی یک پرده سبز رنگ ضبط می ‌کنند سپس با استفاده از نرم­‌افزار های مخصوص این کار پرده سبز از پشت بازیگران حذف نموده و تصویر مورد نظر خود را جایگزین آن می‌ کنند. به این روش کروماکی گفته می شود. در چند سال اخیر فیلم برداری کروماکی با موبایل بسیار پرطرفدار شده است.

امروزه دیگر کروماکی یک فناوری پیشرفته سینمایی نیست که فقط استودیو های بزرگ فیلم سازی توانایی انجام آن را داشته باشند. هر کسی می تواند با استفاده از امکانات تقریبا کمی در خانه خود فیلم برداری کروماکی انجام دهد. کیفیت بالاتر در هر جایی همیشه بهتر از کیفیت پایین تر خواهد بود اما در مواردی مثل استریم، ویدیو برای اینستاگرام و… به دلیل اینکه اندازه تصویر کوچک است و سایر موارد، می توان به راحتی از دوربین های موبایل استفاده کرد.

فیلم برداری کروماکی با موبایل چگونه است؟

چرا از پرده سبز استفاده می شود؟

از رنگ­های مختلفی می­توان برای تولید لباس­های کروماکی استفاده کرد. به عنوان مثال در برخی از فیلم­ها از لباس­های کروماکی به رنگ ماژنا (رنگی بین سرخ و آبی) استفاده شده است و یا در جایی دیگر رنگ قرمز را به کار برده­اند. حتی در  فیلم­های هالیوودی دهه هفتاد میلادی از رنگ­های زرد و نارنجی هم استفاده می­کرده­اند. با این حال، امروزه استفاده از رنگ­های آبی و سبز برای تولید لباس کروماکی بیش از دیگر رنگ­ها متدوال شده است. به این دلیل که رنگ سبز و آبی در این تکنیک دارای کنتراست مناسب و دورترین انتخاب نسبت به پوست انسان هستند، همچنین سنسورهای دوربین قدرت بسیار بیشتری در تفکیک این رنگ­ها دارند و در نتیجه از جایی که قرار است در نهایت سوژه از زمینه جدا شود، انجام این عمل را آسان­تر می کند.

از چه نوع پرده‌ای باید استفاده کنید؟

بهتر است در کروماکی از پرده‌ های ضخیم که نور را منعکس نمی کنند، استفاده کنید و از پارچه ‌هایی که نور را منعکس می‌کنند اجتناب کنید. هم چنین سعی کنید جنسی را انتخاب کنید که تا حد امکان ترکیب رنگی دیگری نداشته باشد.

تجهیزات مورد نیاز برای فیلم برداری کروماکی با موبایل

تجهیزات مورد نیاز برای فیلم برداری کروماکی با موبایل

پرده کروماکی

پرده کروماکی یا فون کروماکی مهم ترین موردی است که در یک پروژه فیلم برداری کروماکی به آن نیاز دارید. بدون وجود آن امکان فیلم برداری کروماکی برای شما وجود ندارد. انتخاب یک پرده کروماکی با کیفیت تاثیر بسیار زیادی در کیفیت نهایی پروژه شما دارد. همان طور که گفتم، در حال حاضر، رنگ سبز کروماکی بیشترین کاربرد را در همه نقاط دنیا دارد.

نورپردازی

برای نورپردازی کروماکی، می توانید از لامپ های LED ساده تا وسایل های نورپردازی حرفه‌ای استفاده کنید.

فیلم برداری کروماکی با موبایل و اشکال آن

یک گوشی موبایل با دوربین مناسب

به جای استفاده از دوربین های فیلم برداری گران قیمت، می توانید از گوشی موبایل و تجهیزات نگهدارنده مانند سه پایه برای فیلم برداری کروماکی استفاده کنید. استفاده از وسایلی مانند سه پایه از لرزش های احتمالی هنگام فیلم برداری جلوگیری می کند.

میکروفون

برای اینکه نتیجه کار شما، از کیفیت مناسبی برخوردار باشد، می بایست از میکروفون های مناسب استفاده کنید. هنگام فیلم برداری کروماکی با موبایل حتما از یک میکروفون کمکی بهره ببرید، چرا که ویس رکوردر موبایل به هیچ وجه دارای کیفیت مناسبی برای این کار نیست. یکی از انواع میکروفونی که می توانید به کار بگیرید، نوع یقه‌ای است. فقط قبل از تهیه میکروفون به این موضوع دقت داشته باشید که قابلیت پشتیبانی از موبایل را داشته باشد.

برای فیلم برداری کروماکی با موبایل چه نکاتی را باید رعایت کنید؟

برای فیلم برداری کروماکی با موبایل چه نکاتی را باید رعایت کنید؟

با موبایل خود به صورت عمودی فیلم برداری نکنید.

در هر گوشی موبایل امکان فیلم برداری به صورت افقی یا عمودی وجود دارد. با اینکه فیلم برداری عمودی با گوشی موبایل روی دستگاه ‌هایی که صفحه نمایش عمودی دارند، یک کار منطقی به نظر می‌ رسد، اما این ویدیو ها روی دستگاه‌ های دیگر به خوبی نمایش داده نمی شوند. صفحه نمایش کامپیوتر، تلویزیون و حتی وبسایت ‌ها نیز ویدیو را به صورت افقی نشان می ‌دهند. با وجود اینکه نرم‌افزار های زیادی برای افقی کردن ویدیو ها وجود دارند اما بهتر است در همان ابتدا گوشی خودتان را بچرخانید و به صورت افقی فیلم‌ برداری کنید.

در هنگام فیلم برداری از تجهیزات نگهدارنده استفاده کنید.

به دلیل این که کوچک‌ ترین حرکات دست هم می تواند از کیفیت کار شما کم کند و کیفیت کار شما را پایین بیاورد. از این روی استفاده از یک تجهیزات نگهدارنده مانند سه پایه برای کاهش لرزش فیلم‌ های گرفته شده توسط گوشی موبایل یکی از نکات مهم فیلم برداری کروماکی است. اگر به هر دلیل امکان استفاده از سه پایه برای شما وجود ندارد، توصیه ما این است که گوشی را با هر دو دست نگه دارید و آرنج خود را به بدن‌تان بچسبانید.

برای استفاده بهتر از کادر می توانید از ویژگی گرید (Grid) گوشی خود استفاده کنید

اگر کادر را به سه قسمت افقی و عمودی تقسیم کنیم، این خطوط در چهار نقطه با هم برخورد می کنند. که به این نقاط تلاقی، نقاط طلایی می گویند. اهمیت این نقاط به این دلیل است که چشم بیننده در نگاه اول ناخودآگاه به طرف آنها متمرکز می شود. از این رو، سعی کنید اجزایی را که در تصویر اهمیت بیشتری دارند در این نقاط قرار دهید.

میکروفون در فیلم برداری کروماکی با موبایل

به جای استفاده از میکروفن داخلی گوشی، یک میکروفون جانبی تهیه کنید

قطعا یک ویدیوی خوب باید با یک صدای بد، هیچ کس را راضی نمی کند. میکروفونی که روی گوشی ها وجود دارد نمی تواند صدای خوبی به فیلم شما بیافزاید. صدای محیط اطراف نیز می تواند از کیفیت صدای شما کم کند. پیشنهاد می شود برای داشتن کیفیت صدای خوب از میکروفون جانبی استفاده کنید.

فاصله سوژه از پرده چه قدر باشد؟

سوژه خود را حداقل در فاصله ۳ متری از پرده کروماکی قرار دهید، فاصله‌ی ۴ تا ۵ متر ایده آل است، البته باید در نظر داشت که لازم نیست تمام فضای شما بارنگ سبز یا آبی پوشانده شود، چرا که نقاطی از تصویر که سوژه در مقابل آن نیست، به‌راحتی با نرم‌افزارهای ویرایشی قابل‌حذف است.

فاصله دوربین موبایل از پرده چه قدر باشد؟

دوربین را تا حد امکان دور از سوژه قرار دهید. به‌ این ‌ترتیب پرده سبز یا آبی خارج از فوکوس خواهد بود و در نتیجه چروک احتمالی پرده کمتر دیده خواهد شد.

صحنه فیلم برداری دارای نور یک دست باشد

هنگام فیلم برداری کروماکی با موبایل، میزان یک دست بودن نور در صحنه بررسی کنید. نورپردازی خوب باعث می‌شود که سایه کاراکترها روی پرده دیده نشده و کار کروماکی راحت‌تر و تمیزتر انجام شود. همچنین توجه داشته باشید، نورهایی که در کروماکی استفاده می کنید باید کاملا سرد و سفید باشند و بهتر است از نورهای گرم و زرد استفاده نکنید.