تولید ویدیو آموزشی و آشنایی با آن

تولید ویدیو آموزشی
این پست و با دوستانتون به اشتراک بزارید
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram

بسیاری از معلمان برای ارائه دادن مطالب مورد نظر خود از ویدیو آموزشی بهره می‌گیرند. برای تولید ویدیو آموزشی چند گام وجود دارد که با پیگیری آن‌ها می‌توانید ویدیو آموزشی موفقی داشته باشید.
در قسمت زیر پنج گام را که از طریق ‌آن‌ها می‌توان به تولید ویدیو آموزشی پرداخت، شرح خواهیم داد.
معلمان خوب مطالب زیادی برای ارائه موضوع خود دارند. اما زمانی که به تولید ویدیو آموزشی می‌پردازیم، زمان محدود است. تحقیقات در مورد ویدیو آموزشی نشان داده‌اند که توجه دانش‌آموز پس از گذر 6 دقیقه از ویدیو آموزشی کاسته می‌شود و پس از 9 دقیقه به طرز چشمگیری افت می‌کند. برای همین مهم است که آموزش خود را دسته‌بندی کنید، به طوری که در هر ویدیو تنها یک مبحث یا تکلیف پوشش داده شود، نه بیشتر. چندین ویدیو کوتاه بهتر از یک ویدیو بلند است.

در تولید ویدیو آموزشی سعی کنید موضوعات را نقسیم بندی کنید

برای مثال در یک ویدیو آموزشی زبان انگلیسی در دوره راهنمایی، معلم می‌تواند تنها در 4 دقیقه محتوای اصلی و چند مثال را فراهم کند و یک تکلیف نیز به دانش‌آموزان بدهد. هرچه ویدیو کوتاه‌تر باشد تاثیر بیشتر و سریع‌تری خواهد داشت.

برای تولید ویدیو آموزشی از اسلایدهای مناسب ویدیویی استفاده کنید

مطالعات همچنین نشان داده‌اند که برای تولید ویدیو آموزشی، باید از سرنخ‌های بصری استفاده شود تا بتوان اطلاعات کلیدی را پررنگ‌تر کرد و همچنین از ایجاد متن تمام صفحه جلوگیری کرد. اسلایدهایی که یک معلم در ارائه از آن‌ها استفاده می‌کند، ممکن است در ویدیو آموزشی خوب عمل نکند. مهم است که در ویدیوی خود از اسلایدی ساده، واضح و چشم‌نواز استفاده کنید. این مسئله سبب می‌شود تا توجه دانش‌آموزان جلب شود و بدانند نکات کلیدی که باید از آن‌ها نت‌برداری کنند، کدام هستند.

ثبت و ضبط ویدیو آموزشی

ابزارهای بسیاری وجود دارند که می‌توانید برای تولید ویدیو آموزشی از آن‌ها بهره ببرید. در این قسمت چند مورد از این ابزار ذکر شده‌اند که می‌توانند فرآیند مورد نظر را برای شما ساده کنند و در نهایت منجر به ارتقای کیفیت ویدیو شوند:

دستگاه ضبط: شما در صورت ایده‌آل دارای یک تبلت یا لپ‌تاپ به همراه یک قلم‌ نوری باکیفیت هستید. این موضوع به شما اطمینان می‌دهد که می‌توانید به آسانی به نوشتن بپردازید و کار خود را به نمایش بگذارید. همچنین اینکه از دست‌خط خود استفاده کنید سبب می‌شود تا حس خوبی ایجاد شود. همچنین استفاده از فون کروماکی در ساخت ویدیو آموزشی می تواند جذابیت ویدیو شما را افزایش دهد. اما اگر صفحه لپ‌تاپ یا تبلت شما لمسی نیست یا قلم نوری ندارید همچنان می‌توانید ویدیو خود را بسازید.

ثبت و ضبط در تولید ویدیو آموزشی

برنامه ضبط صفحه نمایش: بهترین برنامه‌ها همچون Explain Everything به اساتید امکان این را می‌دهند که مکث کنند و به سادگی بخش‌هایی از ویدیوی خود را بار دیگر ثبت و ضبط کنند. این موضوع سبب می‌شود تا فشار از روی اساتید برداشته شود چون نیازی نیست در تلاش اول بهترین نمایش ویدیویی خود را داشته باشند. به دنبال برنامه‌ای باشید که یک ویرایشگر قدرتمند ویدیویی و ابزار نگارشی داشته باشد.

میکروفون در تولید ویدیو آموزشی

این بخش معمولا به دست فراموشی سپرده می‌شود اما داشتن هدفون و میکروفون سبب می‌شود تا بتوانید کیفیت صدا را ارتقا دهید و اطمینان حاصل کنید که ویدیوهای شما دارای صدای اضافه نیستند. هرگاه آماده‌ی ضبط صدا بودید متن مورد نظر را ضبط کنید و اطمینان حاصل کنید که آرام و شمرده صحبت می‌کنید. همچنین به یاد داشته باشید که در یک محیط آرام به ضبط بپردازید. اگر در حین ضبط صدا خطایی داشتید، نیاز نیست تا ضبط را از اول شروع کنید. تنها کافی است تا گزینه مکث را بزنید و دقیقا از همان قسمتی که اشتباه رخ داد بار دیگر به ضبط بپردازید. می‌توانید همیشه پس از اتمام ضبط خطاهای خود را رفع کنید.

وضوح کیفیت ویدیو و همچنین صدای ویدیوی آموزشی سبب می‌شود تا دانش‌آموزان بتوانند حتی تکالیف پیچیده را دنبال کنند.

حضور و مشارکت را ارتقا بخشید

اینکه دانش‌اموزان تنها بنشینند و ویدیوها را تماشا کنند سبب خواهد شد که تمرکز خود را از دست بدهند. بهترین ویدیو آموزشی سبب می‌شود تا دانش‌آموزان به صورت فعال مشارکت داشته باشند. تحقیقات نشان داده‌اند که زمانی که دانش‌اموزان یادداشت‌برداری می‌کنند یا در حین تماشای ویدیو به سوالات موجود پاسخ می‌دهند، یادگیری آن‌ها نسبت به دانش‌آموزانی که تنها به صورت غیرفعال به تماشای ویدیو می‌پردازند موثرتر است. می‌توانید با استفاده از برنامه هایی همچون Edpuzzle سوالاتی را در ویدیو آموزشی خود تعبیه کنید. این کار باعث می‌شود تا تعامل دانش‌آموزان ارتقا یابد و شما نیز به عنوان معلم داده‌هایی در اختیار داشته باشید تا از طریق آن به ارزیابی دانش‌آموزان بپردازید.

حضور فعال در تولید ویدیو آموزشی

همچنین برخی از معلمان از اسلایدهای ویدیویی خود کپی‌های کاغذی تهیه می‌کنند تا دانش‌آموزان بتوانند از طریق آن در حین تماشای ویدیو به یادداشت‌برداری بپردازند.

خودتان باشید

شاید مهم‌ترین عامل برای داشتن یک ویدیو قوی، صداقت باشد. یک ویدیو آموزشی خوب و موثر زیبا نیست بلکه بسیار شخصی است. از اینکه اشتباه کنید نترسید و اطمینان حاصل کنید که در ویدیو آموزشی خود، شخصیت حقیقی خود را نشان می‌دهید. تحقیقات نشان می‌دهند که ویدیوهایی که در آن‌ها معلم با لحن و روشی طبیعی صحبت و گفتگو می‌کند و یک لحن مشتاق دارد بیشترین میزان مشارکت را از جانب دانش‌اموزان دارد. مراجعه به یک استودیو کروماکی نیز می تواند بسیار شما را در ساخت ویدیو آموزشی یاری کند. دانش‌اموزان بسیار مایل هستند تا بدانند این معلم خود آن‌ها است که دارد در ویدیو صحبت و تدریس می‌کند. لحن گرم معلم و همچنین حس شوخ‌طبعی او می‌تواند سبب شود تا دانش‌اموزان با او همراه شوند.

تولید و به اشتراک‌گذاری ویدیو

آخرین مرحله در تولید یک ویدیو آموزشی این است که ویدیو خود را ذخیره کنید. فکر کنید که می‌خواهید این ویدیو را در کجا به کار ببرید و مقصد به اشتراک‌گذاری ان را انتخاب کنید. پیشنهاد می‌دهیم که برای دریافت بازخورد، در مرحله آخر ویدیو خود را ابتدا با تعداد کمی از افراد به اشتراک بگذارید. این یک راه عالی است تا از طریق آن اطمینان یابید که پیام شما واضح بوده است و ویدیو شما موفق شده است به اهداف مورد نظر خود دست یابد.

در پایان باید گفت یادگیری تولید ویدیو آموزشی، امری نیست که بتوان آن را به صورت یک‌شبه و سریع انجام داد. برای تولید یک ویدیو آموزشی باید به صورت مستمر به آزمون و خطا و همچنین نوآوری بپردارید. به همین جهت برنامه‌ریزی کنید، چند نرم‌افزار ضبط تهیه کنید، خودتان باشید و از کارتان لذت ببرید!

محتوا های مرتبط

ویدیو مارکتینگ

تاثیر استفاده از ویدیو در افزایش فروش

امروزه ویدیو نقش پررنگی در روند زندگی ما دارد چرا که در گذشته محتوای ویدیوئی شامل ساخت مستند یا تیزرهای تبلیغاتی بود اما طی زمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست