کروماکی چیست؟ کاربرد های کروماکی در تولید محتوا

تکنیک کروماکی در هالیوود
این پست و با دوستانتون به اشتراک بزارید
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram

در صورتی که در عرصه تولید محتوای ویدئویی برای فضای مجازی یا تدریس و غیره فعال باشید، احتمالاً یکی از دغدغه‌های مهم شما پس زمینه ویدئوهایتان است. چرا که اگر پس زمینه ویدئو استانداردهای لازم را نداشته باشد عملاً شما از دور این رقابت سنگین حذف می‌شوید. راه چاره در استفاده از تکنیک کروماکی است که به شما امکان حذف پس زمینه و قرار دادن تصویر مناسب را فراهم می‌کند. در این مقاله صفر تا صد نکاتی که در رابطه با کروماکی باید بدانید را توضیح و بهترین ابزارهای کروماکی را برایتان معرفی خواهیم کرد.

کروماکی چیست

تکنیک کروماکی چیست ؟

تا حالا برایتان سوال شده که فیلم‌های تخیلی چگونه فیلم برداری می‌شوند؟ اگر بله، پاسخ آن استفاده از تکنیک کروماکی است.

کروماکی در واقع تکنیکی بسیار کاربردی در صعنت فیلم برداری است که از پرده سبز رنگی استفاده می‌شود و سپس با نرم افزارهای ویژه‌ای این پرده سبز حذف شده و تصویر یا ویدئوی موردنظر افزوده می‌شود.

البته شایان ذکر است که کروماکی تنها در سینما کاربرد نداشته و بلکه حتی در استودیوهای خانگی نیز می‌توانید از این روش برای جذاب کردن ویدئوهای خود استفاده کنید.

حتی جالب است بدانید که به هنگام توضیح دادن اخبار آب و هوا مجریان از همین تکنیک جهت نشان دادن نقشه و غیره استفاده می‌کنند!

پس می‌توان بدین صورت جمع بندی کرد که کروماکی روشی به جهت حذف پس زمینه یا یک رنگ خاصی است که می‌توان تصویر یا ویدئو مدنظر را به جای آن قرار داد.

پرده مورد استفاده در کروماکی عمدتاً به رنگ سبز یا آبی است اما رنگ سبز بسیار پر کاربردتر است.

تکنیک کروماکی

منظور از کد رنگ کروماکی چیست ؟

همانطور که گفتیم، رنگ های کروماکی سبز و آبی است اما کروماکی پرده سبز بسیار معروف‌تر از رنگ آبی آن است.

در ادامه کد رنگ کروماکی سبز و آبی را به طور کامل توضیخ خواهیم داد تا به آسانی بتوانید کار خود را انجام دهید.

کد رنگ کروماکی سبز

رنگ سبز در کروماکی بر اساس سیستم مطابقت رنگ در پانتون، C۳۵۴ است.

البته رنگ سبز در فرمت‌های گوناگونی می‌تواند نمایش داده شود که مقادیر مختلف آن را بر حسب موارد گوناگون در ادامه قرار داده‌ایم:

RGB پرده سبز بدین ترتیب است: ۶۴، ۱۷۷، ۰

CMYK پرده سبز بدین ترتیب است: ۰، ۹۲، ۰، ۸۱

HEX پرده سبز بدین ترتیب است: #00b140

کد پرده سبز بر حسب رنگ Websafe بدین ترتیب است: ۰۰۹۹۳۳#

کروماکی چیست

کد رنگ کروماکی آبی

برخی از افراد از کروماکی آبی رنگ نیز برای انجام کارهای ادیت و فیلم برداری استفاده می‌کنند که این رنگ بر اساس سیستم مطابقت رنگ پانتون برابر با C۲۷۲۸ است.

در ادامه مقادیر این رنگ از کروماکی را برای رنگ آبی قرار داده‌ایم:

رنگ کروماکی آبی بر حسب RGB بدین ترتیب است: ۱۸۷، ۷۱، ۰

رنگ آبی بر حسب CMYK بدین ترتیب است: ۰، ۰، ۶۸، ۹۰

رنگ آبی بر حسب Hex بدین ترتیب است: #0047bb

رنگ آبی بر حسب Websafe بدین ترتیب است: #0033cc

روش کروماکی

پارچه سبز رنگ کروماکی چیست ؟

همانطور که متوجه شدید، پارچه سبز کروماکی نسبت به آبی دارای کاربرد بیشتری است. شاید برایتان سوال باشد که خود کروماکی سبز چیست؟

پارچه سبز رنگ کروماکی یک پس زمینه‌ای به رنگ سبز است که در فیلم برداری و عکس برداری‌ها به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دلیل استفاده از یک رنگ، عدم به وجود آمدن سایه یا نمای رنگی کاذب به هنگام فیلم برداری و عکاسی است.

البته شایان ذکر است که خرید کروماکی باید از جای معتبر انجام شود چرا که اگر کروماکی شما چروک باشد، حذف پس زمینه به سختی صورت گرفته و شاید حتی سبب به وجود آمدن ایراداتی در ویدئو به هنگام ادیت شود.

کروماکی چیست

به جای کروماکی سبز از آبی می‌توان استفاده کرد؟

البته چرا که نه! اگر کروماکی سبز رنگی ندارید، از آبی رنگ می‌توانید برای عکس برداری و فیلم برداری استفاده کنید .

سپس با تکنیک‌هایی که در ادامه معرفی خواهند شد، آن‌ها را حذف کرده و پس زمینه موردنظرتان را قرار دهید.

آموزش کروماکی

استفاده از کروماکی چقدر اهمیت دارد؟

برخی از افراد تصور می‌کنند که استفاده از پرده و استودیو کروماکی امری غیر ضروری و در واقع هزینه‌ای اضافی است اما به هیچ وجه اینگونه نیست.

کروماکی برای افرادی که قصد تولید محتوای ویدئویی حرفه‌ای در فضای مجازی یا دوره‌های مختلف آموزشی دارند بسیار ضروری است چرا که در این فضای رقابتی استفاده از تجهیزات حرفه‌ای و اصولی سبب پیشرفت و دیده شدن هر چه بیشتر کار شما می‌شود.

با استفاده از این تکنیک می‌توانید ویدئوهایی خلاقانه و جذاب تولید کنید تا سبب تمایز شما نسبت به رقبایتان شود و حتی از این راه به درآمد برسید!

کروماکی

آموزش کامل روش و تکنیک کروماکی

زمانی که قصد دارید با استفاده از پرده سبز شروع به فیلم برداری کنید باید قدرت تجسم خود را بالا ببرید و به خوبی صحنه‌ای که می‌خواهید در نهایت داشته باشید را تصور کنید. برای مثال شاید نیاز باشد اجزایی را بر روی صحنه قرار دهید تا فیلمتان زیباتر شود!

رعایت اصول نور پردازی کروماکی یکی دیگر از مسائل مهم است که دارای اهمیت بسیار بالایی در کروماکی است.

برای درک این موضوع کافیست به فیلم‌های سینمایی کمی فکر کنید، نور محیط و ویدئویی که بعدا افزوده خواهد شد و نور سوژه اگر با یکدیگر تناسب نداشتند چه اتفاقی می‌افتاد؟ خیلی مصنوعی دیده میشد!

بنابراین نورپردازی را نیز بسیار جدی بگیرید و آن را به درست‌ترین حالت ممکن انجام دهید تا ادغام لایه‌ها با استفاده از کروماکی به صحیح‌ترین شکل ممکن انجام گیرد.

در ادامه گام به گام نحوه کروماکی را توضیح خواهیم داد:

گام اول: برنامه‌ریزی

در مرحله اول شما باید مکانی که در آن قصد استفاده از کروماکی دارید را مشخص و زاویه مناسب را برای فیلم برداری یا عکاسی انتخاب کنید.

در این میان ممکن است از لنزهای گوناگون عکاسی نیز استفاده کنید تا کار به بهترین شکل ممکن انجام پذیرد.

شایان ذکر است که اگر شما کروماکی را برای یک فیلم سینمایی و از این قبیل در نظر دارید، باید از پرده سبزهای بزرگی برای این کار استفاده کنید تا بازیگران به خوبی در صحنه حضور داشته باشد و انجام تکنیک کروماکی نیز آسان‌تر صورت بگیرد.

به عنوان نکته آخر این گام، توجه داشته باشید که افراد حاضر در صحنه (بازیگران) نباید از لباس‌هایی با رنگ سبز استفاده کنند، چرا که به هنگام حذف پس زمینه لباس آنان نیز حذف می‌شود و باید به صورت دستی مراحل حذف پس زمینه را انجام دهید که امری بسیار زمان‌بر است.

کروماکی چه کاربردی دارد

گام دوم: اصول نور پردازی کروماکی

این گام یکی از مهمترین موارد در استفاده از تکنیک کروماکی به صورت حرفه‌ای است. در حالت کلی برای آموزش نور پردازی کروماکی به 3 نکته زیر توجه کرده و آن‌ها را سرلوحه کار خود قرار دهید:

  • استفاده از منبع روشنایی یکنواخت
  • استفاده از نور ملایم
  • قرار دادن منبع نور جداگانه برای پرده سبز

به طور کلی هدف از نور پردازی کروماکی ، استفاده از نور به صورت یکنواخت در همه قسمت‌های پرده سبز است تا هیچگونه سایه‌ای ایجاد نشود.

برای اینکه بهترین نور پردازی را داشته باشید از تجهیزات نور بزرگ با نور ملایم استفاده کنید که نورشان را به صورت یکنواخت پخش می‌کنند. حتی برای این کار از جعبه‌های پخش نور نیز می‌توانید استفاده کنید.

زاویه قرار دادن چراغ‌ها برای نور پردازی نیز بسیار حائز اهمیت است، در صورتی که از 2 چراغ برای این کار استفاده می‌کنید، هر کدام را در یک طرف با زاویه 45 درجه قرار دهید تا نور به خوبی بر روی پرده بتابد.

البته در صورتی که حجم پروژه بزرگ باشد، از میزان چراغ‌های بیشتری استفاده می‌شود تا به بهترین شکل نور پردازی انجام شود.

کروماکی چیست

گام سوم: انجام صحیح و اصولی تکنیک کروماکی

همانطور که تا این بخش از مقاله متوجه شدید در واقع کروماکی فرایندی است که برای حذف پرده سبز انجام شده و تصویر یا ویدئو دلخواه را به جای آن قرار می‌دهید.

یکی از موارد بسیار مهم در این مرحله تمیز بودن کار انجام شده است تا بیننده متوجه مصنوعی بودن این کار نشده و بسیار طبیعی به نظر آید.

برای طبیعی جلوه دادن این تکنیک باید لبه‌های سوژه اصلی کاملاً واضح بوده و ناهموار نباشد چرا که سبب افت کیفیت ویدئو و غیر حرفه‌ای نشان دادن شما می‌شود.

همانطور که در بخش قبلی گفتیم حدالامکان از لباس سبز بر روی صحنه استفاده نکنید چرا که به هنگام حذف پس زمینه با مشکل مواجه خواهید شد.

حال راه حل این موضوع را با شما در میان خواهم گذشت و آن چیزی نیست جز استفاده از پرده آبی! پس به طور کلی می‌توان گفت که هر کدام از پرده‌های کروماکی دارای کاربرد خاص خود بوده و هیچکدام بر دیگری برتر نیست.

کروماکی

پیاده سازی تکنیک کروماکی با 5 نرم افزار

تا این بخش از مقاله به خوبی در رابطه با مفهوم کروماکی و مراحل انجام آن آشنا شدید. حال به معرفی بهترین نرم افزارها می‌پردازیم تا به خوبی بتوانید این تکنیک را بر روی ویدئوهای خود انجام دهید و از زیبایی آن‌ها لذت ببرید!

نرم افزار اینشات (Inshot)

اگر فردی مبتدی هستید که به تازگی شروع به کار با پرده سبز یا آبی کرده‌اید و با تکنیک کروماکی زیاد آشنا نیستید؛ استفاده از برنامه Inshot گزینه‌ای بسیار مناسب است.

این نرم افزار برای نسخه‌های آندروید و IOS در تلفن‌های همراه وجود دارد که به دلیل رابط کاربری ساده نیز مورد پسند اکثریت افراد است.

قابلیت‌های نرم افزار اینشات تنها مختص کروماکی نبوده و برای ادیت ویدئوهای مختلف قابل استفاده است. در رابطه با کروماکی در اینشات در مقالات قبلی توضیح داده بودیم که پیشنهاد می‌کنم مطالعه کنید و از آن استفاده کنید.

نرم افزار کمتازیا (Camtasia)

در صورتی که کار کردن با گوشی برای انجام ادیت‌های ویدئو برایتان میسر نیست و ترجیح می‌دهید که با استفاده از لپ تاپ یا کامپیوتر تکنیک کروماکی را بر روی ویدئو اعمال کنید، کافیست از ابزار کمتازیا استفاده کنید.

این نرم افزار تنظیمات خاصی برای تنظیمات سایه، لبه‌های سوژه اصلی و غیره دارد که با توجه به رابط کاربری تقریباً ساده آن بسیار کاربردی است.

افزودن بر قابلیت کروماکی در کمتازیا، با استفاده از این ابزار می‌توان صفحه را نیز ضبط کرد و به صورت حرفه‌ای بر روی آن ادیت انجام دهید.

استفاده از کمتازیا در حالت کلی در صورت تسلط بر روی این ابزار افزون بر کروماکی در ادیت ویدئو نیز می‌تواند بسیار مفید باشد چرا که نرم افزار بسیار کاملی است.

تکنیک کروماکی چیست

نرم افزار کپ کات (Capcut)

یکی دیگر از نرم افزارهایی که برای آیفون  و اندروید قابل استفاده است، کپ کات است. این برنامه نیز دارای امکانات خوبی بوده و به آسانی از طریق آن می‌توانید پس زمینه ویدئو را حذف و روش کروماکی را بر روی آن اعمال کنید.

کروماکی در کپ کات دارای تنظیمات ویژه‌ای برای کنترل میزان سایه موجود و تولید ویدئویی با کیفیت است که به آسانی می‌توانید با آن‌ها کار کنید.

نرم افزار پریمیر

در صورتی که تمایل دارید این کار را به صورت کاملا حرفه‌ای انجام دهید و حتی این کار را به شغل خود تبدیل کنید. بدون شک استفاده از ابزار پریمیر را جدی بگیرید و به خوبی کار با آن را یاد بگیرید.

افزون بر کروماکی در پریمیر امکانات بسیار زیادی در این نرم افزار وجود دارد که آشنایی با آن‌ها بر هر فردی که خواهان حرفه‌ای شدن در حیطه تدوین و ادیت ویدئو است، ضروری می‌باشد.

نرم افزار iMovie

در صورتی که گوشیتان آیفون است احتمالا برنامه iMovie به چشمتان خورده است. این برنامه به خودی خود یکی از بهترین ابزارها برای ادیت ویدئو در IOS است که قابلیت‌های فراوانی جهت ادیت ویدئو دارد.

یکی از مهمترین ویژگی‌های آن امکان کروماکی یا حذف پرده سبز و جایگزینی با ویدئویی دیگر است که در مقالات پیشین به طور کامل در رابطه با این موضوع توضیح داده شده بود.

تکنیک کروماکی چیست

نکات روش کروماکی برای حرفه‌ای‌ها

همانند هر کاری استفاده از تکنیک کروماکی نیز دارای فوت و فن‌های مخصوص خود است که در ادامه به طور کامل برایتان توضیح خواهیم داد:

  • وسایلی که سطوح صیقلی و شیشه‌ای دارند، پشت صحنه را می‌توانند بازتاب دهند؛ بنابراین حدالامکان باید از جواهرات براق، کفش‌های واکس زده و به طور کلی استفاده از هر چیزی که امکان بازتاب پشت صحنه را داشته باشد خودداری کنید.
  • در قسمت نور پردازی کروماکی از اهمیت استفاده از چراغ توضیح دادیم، برای اینکه پخش نور به صورت یکنواخت باشد باید از چراغ‌های زیادی استفاده کنید (متناسب با فضای فیلم برداری یا عکاسی).
    بنابراین باید از فیلمبرداری در فضاهای کوچک حدالامکان خودداری کنید تا نور را به طور صحیح پخش کنید و حالت مصنوعی پس از ادغام ویدئوها وجود نداشته باشد.
  • یکی از معایب این تکنیک از بین رفتن جزئیات به هنگام ادیت است. به همین علت پیشنهاد می‌شود که در هنگام استفاده از پرده سبز افراد موهای خود را جمع کنند و از لباس‌هایی که دارای حاشیه زیادی است خودداری کنند.
  • بازیگران به هیچ وجه نباید از لباس سبز رنگی استفاده کنند چرا که به هنگام ادیت از بین می‌رود و در صورتی که بخواهید با استفاده از روش دستی اقدام به اصلاح آن کنید، کارتان دشوار خواهد شد.

تکنیک کروماکی چیست

آیا تا به حال از تکنیک کروماکی استفاده کرده‌اید؟ اگر بله چگونه بود؟ با استفاده از چه نرم افزارهایی اقدام به ادیت ویدئو و حذف پس زمینه کردید؟

امیدواریم که این مقاله برایتان مفید بوده و اطلاعات خوبی را در رابطه با کروماکی و نحوه انجام آن به دست آورده باشید. نظرات و تجربیات خود را در قسمت کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

محتوا های مرتبط

ویدیو مارکتینگ

تاثیر استفاده از ویدیو در افزایش فروش

امروزه ویدیو نقش پررنگی در روند زندگی ما دارد چرا که در گذشته محتوای ویدیوئی شامل ساخت مستند یا تیزرهای تبلیغاتی بود اما طی زمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست