رینگ لایت

آیا برایتان پیش آمده که با دیدن عکس‌ها و فیلم‌های موجود در آتلیه‌ها و فضای مجازی اعم از اینستاگرام با خود بگویید که چقدر نور پردازی فوق العاده‌ای بر روی سوژه عکس انجام شده؟ اگر بله، راز این عکس‌های کیفیت بالا و با نور پردازی مناسب استفاده از دوربین گران قیمت و غیره نیست و بلکه به خاطر رینگ لایت مورد استفاده آن‌ها است.

رینگ لایت چیست و چه کاربردی دارد

رینگ لایت چیست؟

رینگ لایت (Ring Light) در واقع یک منبع نور به شکل حلقه است که به صورت یکنواخت نور را منتشر می‌کند. البته اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم در واقع تعدادی لامپ LED در کنار هم قرار گرفته‌اند تا به شکل یک دایره در آیند.

برای بهتر شدن تابش نور به هنگام استفاده از رینگ لایت، از تجهیزات دیگری اعم از سافت باکس نیز جهت پراکندن یکنواخت و حذف سایه‌ها استفاده می‌شود.

برای عکس برداری یا فیلم برداری با استفاده از این محصول فوق العاده نیازی به دوربین حرفه‌ای نداشته و حتی با استفاده از تلفن همراه نیز می‌توانید به عکاسی یا فیلم برداری بپردازید.

بنابراین کافیست دوربین یا تلفن همراه خود را در قسمت حفره موجود در وسط رینگ لایت قرار دهید و از عکس‌ها و فیلم‌های خود نهایت لذت را ببرید!

در کنار رینگ لایت اغلب اقلام مختلفی اعم از کیف، پایه، شارژر و غیره ارسال می‌شود. البته بعضی از اوقات رینگ لایت بدون سه پایه فرستاده می‌شود که در این هنگام حتماً باید از سه پایه نور خوبی بنابر نیاز خود استفاده کنید تا 100% توانایی نور حلقه ای را به کار گیرید.

جالب است بدانید که کاربرد اصلی این موارد در ابتدا برای دندان پزشکی و پزشکی بود، اما با گذر زمان در صنایع دیگری نیز به کار گرفته شد.

رینگ لایت یا همان نور حلقه‌ای از مهمترین تجهیزات در فیلم برداری و عکاسی است. البته شایان ذکر است که کاربرد آن تنها در آتلیه‌ها و خانه جهت تولید محتوای ویدئویی نبوده و بلکه در سالن‌های زیبایی نیز امروزه به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین میتوانید این دستگاه را برای استودیو کروماکی خود استفاده کنید.

رینگ لایت چیست

انواع رینگ لایت کدام است؟

رینگ لایت ها خود در کل دو نوع هستند و بنابر نیازتان باید نور حلقه‌ای موردنظرتان را انتخاب کنید. در ادامه توضیحاتی را در رابطه با انواع رینگ لایت خواهیم داد و شما را به طور کامل در این موضوع راهنمایی خواهیم کرد:

رینگ لایت Off-Camera

این نوع از رینگ لایت ها به یک پایه خارجی وصل می‌شوند و طیف وسیعی از نور را پخش می‌کنند. همچنین این نوع دارای دیافراگم بزرگی بوده که دوربین یا تلفن همراه (ابزار عکاسی) به آسانی می‌تواند در آن قرار بگیرد.

رینگ لایت چیست

رینگ لایت On-Camera

این نوع از رینگ لایت ها نیز که بعضا به آن‌ها Ring Flashes نیز گفته می‌شود، بر روی لنز دوربین وصل شده و نوار باریکی از نور را برای عکاسی یا فیلم برداری ایجاد می‌کند.

رینگ لایت چیست

کدام یک پر کاربردتر و بهتر است؟

حال که با انواع رینگ لایت آشنا شدید، احتمالا سوالی با این عنوان که ” کدام یک را تهیه کنم، کدام یک بهتر است؟” در ذهنتان به وجود آمده باشد.

به همین دلیل در ادامه کاربرد این موارد را برایتان شرح خواهیم داد تا به خوبی با توجه به نیازتان تصمیم گرفته و اقدام به خرید کنید.

مزایا و موارد کاربرد رینگ لایت Off-Camera

برای عکاسی پرتره و فیلم برداری استفاده از نور حلقه ای نوع Off-Camera پیشنهاد می‌شود چرا که در موارد مختلفی قابل استفاده است. به طور کلی مزایای زیر را دارد:

 • به هر شکلی که بخواهید می‌توانید استفاده کنید.
 • قابل استفاده برای سوژه‌هایی که اندازه‌های بزرگتری دارند.
 • قابلیت تنظیم نور و افزایش میزان نوری که به سوژه تابیده می‌شود.

پس می‌توان گفت زمانی که نیاز به یک منبع نوری دارید که باید به صورت مداوم از خود نور ارائه دهد، استفاده از رینگ لایت نوع Off-Camera گزینه‌ای بسیار مناسب است.

خصوصاً در صورتی که شما برای عکاسی و فیلم برداری در فضای بسته مانند استودیو، خانه، سالن زیبایی و غیره انجام می‌شود، این نوع از نور حلقه ای بهترین است.

رینگ لایت چیست

مزایا و موارد استفاده رینگ لایت On-Camera

رینگ لایت های نوع On-Camera نیز دارای کاربردهای مختلفی بوده و بنابر شرایط مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شاید برایتان تصور موقعیت مناسب جهت استفاده از این نوع اندکی سخت باشد، اجازه دهید با مثالی این موضوع را برایتان توضیح دهیم:

زمانی که شما قصد عکاسی یا فیلم برداری از چیزی به هنگام شب دارید، استفاده از نور حلقه ای Off-Camera آنچنان مفید نخواهد بود.

برای مثال اگر قصد عکاسی یا فیلم برداری از یک قورباغه به هنگام شب داشته باشید و بخواهید از رینگ لایت Off-Camera استفاده کنید، این حالت امکان پذیر نخواهد بود. پس چاره استفاده از نوع On-Camera است.

استفاده از این نوع نور حلقه‌ای در حالت کلی برای عکاسی ماکرو یا اهداف علمی مانند عکاسی از جانوران مختلف و غیره انجام می‌شود.

با نصب این محصول بر روی لنز جلوی دوربین خود به آسانی می‌توانید کار خود را انجام دهید و از آنجا که این حلقه نور بر روی لنز قرار دارد، هیچگونه سایه‌ای ایجاد نشده و همچنین امکان تصویر برداری در فضاهای تاریک نیز فراهم می‌شود.

رینگ لایت on-camera

چه رینگ لایتی برای من مناسب است؟

حال پس از اینکه چیستی و انواع نورهای حلقه‌ای ها آشنا شده‌اید، شاید برایتان سوال پیش بیاید که ” چگونه رینگ لایت مناسب خودم را انتخاب کنم؟” به همین دلیل در ادامه به طور کامل شما را در این باره راهنمایی و صفر تا صد نکات خرید یک رینگ لایت را توضیح خواهیم داد.

رینگ لایت ها انواع مختلفی دارند که هر کدام دارای یک سری قابلیت‌ها و یا ویژگی‌هایی است که آن‌ها را از هم متمایز می‌سازد. در ادامه به 16 مورد از ویژگی‌های این وسیله می‌پردازیم:

1) شدت نور

شدت نور یکی از شاخصه‌های پایه‌‌ای یک نور حلقه‌ای است، در انواع رینگ لایت های موجود در بازار چند نوع از آنها وجود دارد:

 • نوع اول : آن‌هایی که قابلیت تنظیم شدت نور را ندارند.
 • نوع دوم : آن دسته که قابلیت تنظیم شدت نور را با کلید چند حالته دارند.
 • نوع سوم : نور حلقه ای هایی که شدت نور را توسط یک دیمر تنظیم می‌کنند.

دیمر در واقع یک پیچ تنظیم است که به واسطه آن می‌توانید شدت نور را هر چقدر که نیاز دارید تغییر بدهید.

پیشنهاد ما نیز به شما رینگ لایتی است که دارای دیمر بوده و شدت نور آن توسط دیمر تنظیم شود.

نور حلقه ای

2) دمای نور

دمای نور یکی از شاخصه های نور است که در هنگام خرید این محصول باید به آن توجه کنید. این شاخصه توسط کلوین اندازه گیری می‌شود.

هر چه دمای نور بالاتر باشد نور به سفیدی و آبی می‌گراید و هر چه دمای نور کمتر باشد نور به زردی و قرمزی می‌گراید. برای فهم بیشتر به عکس زیر دقت کنید.

دمای نور

رینگ لایت ها از نظر دمای نور ثابت یا دارای قابلیت تنظیم هستند که پیشنهاد ما به شما رینگ لایتی دارای قابلیت تنظیم دمای نور توسط دیمر می‌باشد.

معمولا با دمای رنگ‌های سرد می‌توانید نور شب و مهتاب، و با نورهای گرم فضا و نور روز را بازسازی کنید. این تکنیک‌ها در عکاسی بسیار پر کاربرد بوده و برای تناسب محیط با سوژه به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دامنه دمای نوری در این نورهای حلقه‌ای معمولا 3300 تا 5300 کلوین می‌باشد اما در تعدادی از رینگ لایت های حرفه ای شاهد دامنه دمایی 2700 تا 5600 هستیم.

3) دقت نور

شاخص نمود رنگ یا CRI در واقع شاخصی است که دقت نور را می‌سنجد. هر چه دقت نوری منبع نوری بالاتر باشد، رنگ‌ها به حالت واقعی نزدیک‌تر هستند. نور خورشید دارای CRI 100 درصد می‌باشد.

در تجهیزات نور پردازی نیز این شاخص وجود داشته و یکی از مهم ترین ملاک‌ها برای خرید وسایل نورپردازی می‌باشد. این شاخص در این محصول نیز بسیار حائز اهمیت است.

اگر قصد خرید نور حلقه ای حرفه‌ای دارید حتما به دقت نوری آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. معمولا عدد 95 به بالا در رینگ‌ لایت ها مناسب است. هر چه دقت نوری این محصول بالاتر باشد آن نور حلقه ای بهتر است.

4) تنظیم شدت و دمای نور

همانطور که گفته شد تنظیم این مقادیر در وسایل نورپردازی از جمله رینگ لایت بسیار مهم و حیاتی است. چرا که در کیفیت ویدئوها و عکس‌ها نور مناسب حرف اول را می‌زند.

تنظیم این مقادیر در رینگ لایت‌ها معمولا به چند روش انجام می‌شود.

اولین روش تنظیم به واسطه کلید‌های چند حالته است که اگر تنظیم کننده شدت باشد معمولا آن را در حالت خاموش و حالت 50 درصد و حالت 100 درصد تغییر می‌دهد.

روش دیگر تنظیم به روش پیچ‌های تنظیم یا دیمر است که این روش دارای دقت زیادی است و می‌توانید شدت نور و دمای آن را با توجه به کاربری خود تنظیم کنید.

5) نوع لامپ‌های استفاده شده

یکی دیگر از ملاک‌های خرید رینگ لایت نوع لامپ‌های استفاده شده در آن است. در نور حلقه ای ها معمولا دو مدل لامپ مورد استفاده قرار می‌گیرد:

اکثر رینگ لایت های بازار معمولا از لامپ‌های LED استفاده می‌کنند زیرا لامپ‌های فلوئورسنت دارای مشکلات بسیاری همچون گرم شدن، عمر کم، هزینه بالا، مصرف انرژی بالا و غیره هستند.

پیشنهاد ما به شما محصولی است که از لامپ های LED استفاده کند چرا که این رینگ لایت ها عمر بالایی دارند و در نتیجه مقرون به صرفه هستند.

از طرفی انرژی مصرفی‌شان پایین است که آن‌ها را قادر به استفاده از باتری می‌سازد.

6) صفحه نمایش

این مورد یکی از ویژگی‌هایی است که برای افراد حرفه‌ای بسیار مهم و حائز اهمیت است. چرا که صفحه نمایش می‌تواند اطلاعات ارزشمندی در اختیار مصرف کننده قرار دهد.

صفحه نمایش‌های موجود در نور حلقه ای ها معمولا دو نوع هستند:

 • صفحه نمایش LCD
 • صفحه نمایش دیجیتال ارقام

از نظر کاربرد این دو صفحه نمایش فرق چندانی با یک دیگر ندارند.

اطلاعاتی که صفحه نمایش در اختیار ما می‌گذارد شامل دمای نور، شدت نور، توان مصرفی ،توان خروجی یا حتی میزان باتری باقی مانده است.

رینگ لایت چیست

7) منبع تغذیه

منبع تغذیه در رینگ لایت ها می‌تواند ملاک مهمی باشد. این نورهای حلقه‎‌ای معمولا با برق شهری کار می‌کنند اما یکی از قابلیت های جالب آن‌ها می‌تواند قابلیت کار کردن با باتری باشد.

رینگ لایت ها معمولا دارای آداپتور هستند که کار آن تبدیل برق شهری به برق مصرفی دستگاه است.نور حلقه ای ها معمولا از نظر آداپتور دو نوع هستند:

 • نوع اول: دارای آداپتور داخلی هستند
 • نوع دوم: آداپتور خارجی دارند

توصیه ما به شما خرید محصولی دارای آداپتور خارجی است؛ زیرا در صورت وارد شدن هرگونه آسیبی به آداپتور خارجی، امکان خرید آداپتور دیگر و جایگزینی وجود دارد. اما اگر آداپتور داخلی باشد باید توسط تعمیر کار تعویض گردد.

همچنین گرمای تولیدی توسط منبع تغذیه داخلی می‌تواند به لامپ‌های این محصولات آسیب برساند.

رینگ لایت چیست

8) باتری خور بودن

فکر کنم با خواندن تیتر با خود گفتید: «مگر چنین چیزی امکان پذیر است؟» باید به عرضتان برسانم بله چنین چیزی امکانپ ذیر است.

در حال حاضر در بازار رینگ لایت هایی وجود دارند که قابلیت تامین انرژی خود از باتری را دارا می‌باشند.

شاید با خود بگویید :«باتری خور باشد به چه دردی میخورد؟» تصور کنید به محلی برای عکاسی رفته اید که به برق شهری دسترسی ندارید. در این هنگام به راحتی نور حلقه ای خود را روشن کرده و به عکاسی میپردازید.

رینگ لایت های بازار بر حسب اندازه خود معمولا دارای یک یا دو محل برای نصب باتری می‌باشند.

این باتری ها در حالت معمول قابل شارژ بوده و ظرفیت های متفاوتی دارند. اگر قصد تهیه باتری برای نور حلقه ای خود هستید باید به استاندارد دستگاه خود توجه و متناسب با آن باتری تهیه کنید.

کاربرد رینگ لایت

اگر دنبال یک رینگ لایت باتری خور با قیمت مناسب می‌گردید رینگ لایت مدل FE-480 II می‌تواند یک انتخاب مناسب برای شما باشد.

9) جنس بدنه

جنس بدنه در اکثر کالاها نشان از کیفیت ساخت آن کالا می‌باشد. در نور حلقه ای ها معمولا از پلاستیک و فلز استفاده می‌شود.

به طور کلی فلز در بدنه رینگ لایت ها که اساسا ابزار های دم دستی و قابل حمل هستند استفاده نمی‌شود، اما باید حواستان باشد که پلاستیک استفاده شده در بدنه این محصولات محکم باشد.

اگر جنس بدنه رینگ لایت مرغوب نباشد شما را به دردسر بیندازد. پس اگر قصد نصب دوربین گران قیمتی بر روی آن را داشته باشید این کار می‌تواند برایتان گران تمام شود.

بنابراین در هنگام خرید نور حلقه ای حتما به جنس بدنه آن توجه کافی نمایید .

10) اقلام همراه رینگ لایت

در هنگام خرید رینگ لایت حتما به اقلام همراه توجه کنید چرا که می‌تواند از نظر اقتصادی به صرفه باشد.

رینگ لایت‌های بازار می‌تواند شامل اقلام مختلفی از جمله سه پایه، ریموت کنترل، کیف حمل، آینه، باتری، آداپتور، هولدر گوشی، پیچ اتصال دوربین و… باشد.

حتما با توجه به نیازهای خود به اقلام همراه این محصول دقت کنید تا مجبور به پرداخت مبالغ هنگفت جهت خرید این تجهیزات نشوید.

کاربرد رینگ لایت

11) قابل حمل بودن

یکی دیگر از معیار‌های خرید نور حلقه ای قابل حمل بودن آن است. فاکتور‌هایی که در این معیار تاثیرگذار هستند شامل وزن، اندازه، دارا بودن کیف حمل می‌باشد.

پس اگر قصد خرید نوری دارید که آن در هر جا و مکانی حمل و استفاده کنید حتما به این فاکتور ها در خرید دستگاه خود دقت فرمایید.

12) خروجی‌ و ورودی ها

در هنگام خرید رینگ لایت با نگاه کردن به ورودی‌ها و خروجی‌های دستگاه می‌توان به اطلاعات ارزشمندی دست یافت.

اگر دستگاه دارای ورودی جک آداپتور باشد نشانگر این است که از آداپتور خارجی استفاده می‌کند. حال اگر ورودی آن برق شهری باشد می‌فهمیم که از آداپتور داخلی استفاده می‌کند.

در مورد خروجی‌ها، یکی از خروجی‌هایی که در خرید نور حلقه ای می‌تواند یک مزیت محسوب شود، خروجی USB می‌باشد.

کاربرد خروجی USB این است که می‌تواند تلفن همراه شما را هنگامی که در حال فیلم برداری است شارژ کند.

تعداد خروجی های USB در رینگ لایت ها می‌تواند یک و یا بیشتر باشد که حداکثر جریان در آن‌ها حائز اهمیت است. پس حتما به آن توجه کنید تا بهترین رینگ لایت را برای کار خود خریداری نمایید.

13) توان

یکی از مسائلی که در خرید رینگ لایت مورد توجه قرار می‌گیرد، توان آن است. در واقع قدرت دستگاه را نشان می‌دهد.

پس با توجه به نوع استفاده خود از تجهیزات نورپردازی اقدام به انتخاب آن کنید و در نظر داشته باشید که هرچه توان نور حلقه ای بالاتر باشد می‌تواند نور بیشتری از خود تولید کند.

فاکتورهای مختلفی در توان رینگ لایت تاثیر دارند که می‌توان از مهمترین آن‌ها به نوع لامپ های استفاده شده، اندازه، میزان اتلاف انرژی و راندمان کاری آن اشاره کرد.

14) اندازه رینگ لایت

اندازه رینگ لایت یکی از فاکتورهایی است که در خرید آن بنابر کاربرد حائز اهمیت است چرا که اندازه نور حلقه ای بر روی فاکتورهای گوناگونی اثر گذار است.

اندازه آن روی دامنه نور پردازی ،قدرت یا توان آن، قابلیت حمل و… تاثیر می‌گذارد.

هر چه اندازه‌اش بزرگ‌تر باشد، در خود تعداد لامپ‌های LED بیشتری جای داده و در نتیجه سبب افزایش قدرت آن می‌شود.

اگر منبع نور بزرگتری در اختیار داشته باشید قادر به روشن کردن فواصل دورتری خواهید بود. برای مثال اگر یک رینگ لایت کوچک مخصوص سلفی و تلفن همراه دارید باید آن را نزدیک به خود نگه دارید تا شما را روشن کند.

در تصویر زیر انواع رینگ لایت ها را در اندازه‌های گوناگون نشان داده شده است:

نور حلقه ای

توجه داشته باشید که اندازه‌های این محصولات معمولا بر حسب اینچ بیان شده و معیارشان قطر بیرونی آن است.

متداول‌ترین اندازه‌های رینگ لایت 10 و 18 اینچ است که این دو اندازه بیشترین مصرف را توسط یوتیوبر ها و تولیدکنندگان محتوا دارد.

اندازه این دستگاه از 8 اینچ تا 21 می‌تواند متغیر باشد. در حال حاضر نور‌های حلقه‌ای های کوچکتری نیز وجود دارند که به رینگ لایت موبایلی معروف بوده و کاربرد عمده‌شان برای عکاسی سلفی است.

نور حلقه ای

15) کنترل از راه دور

تصور کنید در هنگام ضبط یک فیلم هستید ناگهان نیاز پیدا می‌کنید تا شدت و یا دمای نور رینگ لایت خود را تغییر دهید.

در این هنگام ریموت کنترل دستگاه به کمک شما می‌آید. به وسیله ریموت کنترل می‌توانید نور حلقه ای را خاموش و یا روشن کنید یا حتی شدت نور و دمای آن را بدون اینکه از جای خود بلند شوید، تنظیم کنید!

ریموت کنترل‌های رینگ لایت‌ها معمولا بر دو نوع هستند:

 • ساده
 • دارای صفحه نمایشگر

این صفحه نمایش محل نمایش اطلاعاتی مانند شدت و دمای نور و غیره می‌باشد.

رینگ لایت

16) رینگ لایت RGB

برخی از رینگ لایت های بازار دارای قابلیت‌های جالب و جذابی هستند. این محصولات قادرند علاوه بر تولید رنگ‌های سفید و زرد انواع رنگ‌های دیگر را تولید کنند.

این دستگاه‌ها اغلب قیمت بالایی داشته و معمولا توسط یوتیوبر ها و یا عکاسان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یوتیوبر ها با قرار دادن این نور در پس زمینه خود می‌توانند به محتوای خود جلوه زیبایی داده و توجه مخاطبان را هر چه بیشتر به خود جلب کنند. همچنین عکاسان با خلاقیت خود می‌توانند عکس های جالبی به ثبت برسانند.

رینگ لایت

کاربرد رینگ لایت در چه مواردی است؟

تا این بخش از مقاله به خوبی در رابطه با چیستی رینگ لایت مطلع شدید، در ادامه به بررسی کامل انواع کاربردهای آن پرداخته و هر مورد را توضیح خواهیم داد.

تأکید بر جزئیات

رینگ لایت ها بنا بر طراحی منحصربه‌فردی که دارند، برای تأکید بر جزئیات عکس و فیلم گزینه‌ای بسیار عالی هستند.

برای این کار کافی است تلفن همراه یا دوربین خود را در حفره خالی رینگ لایت قرار دهید و از جزئیات فوق العاده‌ای که با استفاده از این محصول آشکار می‌شوند، عکاسی یا فیلم برداری کنید.

عکاسی ماکرو

در صورتی که در حوزه عکاسی و فیلم برداری مشغول فعالیت باشید، احتمالا از سختی کار عکاسی ماکرو با خبر هستید. استفاده از نور حلقه‌ای از سختی این کار به مقدار زیادی کاسته و با پخش نور در تمام قسمت‌های سوژه مدنظر اجازه عکاسی ماکرو با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت را به خوبی فراهم می‌کند.

ایجاد جلوه‌های رنگی

همانطور که گفتیم رینگ لایت شامل تعدادی لامپ LED است که در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. بنابراین در صورتی که شما لامپ‌های عادی آن را که نور سفید پخش می‌کنند را با لامپ‌های رنگی تعویض کنید و از نورهای رنگی برای عکس برداری و فیلم برداری استفاده کنید.

در صورتی که مایل به تغییر لامپ‌های نور حلقه‌ای نباشید، کافیست بر روی آن از ژل‌های رنگی استفاده کنید تا همان جلوه‌های رنگی برای عکس برداری و فیلم برداری فراهم گردد.

نور حلقه ای

ساخت ویدئو

اگر شما از افراد فعال در حوزه تولید محتوای ویدئویی در فضای مجازی مانند اینستاگرام هستید یا دوره‌های آموزشی برای دانشجویان خود ضبط می‌کنید و یا کلاس آنلاین دارید، استفاده از رینگ لایت را کاملاً جدی بگیرید.

این محصول به خوبی باعث افزایش نور موجود در فضا شده و در نتیجه به آسانی قادر خواهید بود که ویدئویی با کیفیت بسیار بالا و حرفه‌ای تولید کنید.

البته در این میان استفاده از سایر تجهیزات نور پردازی اعم از سافت باکس و غیره نیز بسیار کمک کننده خواهد بود.

به خاطر داشته باشید که در این فضای رقابتی، کیفیت حرف اول را در فروش و دیده شدن شخص شما دارد.

حیطه آرایشی

بیوتی بلاگرها و آرایشگران عزیز در صورتی که می‌خواهید کیفیت کارتان به خوبی نمایان شود حتماً از رینگ لایت استفاده کنید.

در اولین قسمت از کاربردهای رینگ لایت گفتیم که نقش این محصول در نمایان شدن جزئیات غیر قابل چشم پوشی است. پس اگر برایتان مهم است که جزئیات کارتان به خوبی دیده شود، از آن به هنگام عکس برداری یا فیلم برداری از کارتان استفاده کنید.

اگر با خود می‌گویید که نور طبیعی یا نور لامپ برای من کافیست، تنها یک بار از رینگ لایت استفاده کنید تا متوجه تفاوت فاحش در عکس برداری یا فیلم برداری شوید.

عکاسی پرتره

اگر آتلیه عکاسی داشته باشید احتمالاً رینگ لایت بهترین دوست شما به هنگام عکاسی پرتره است.

نوری که با استفاده از این دستگاه در فضا پخش می‌شود بسیار لطیف بوده و به خوبی تمرکز را بر روی سوژه اصلی جمع می‌کند. همچنین این محصول به خوبی باعث کاهش سایه نیز می‌شود.

بنابراین اگر شما هم از افرادی هستید که به عکاسی پرتره یا عکاسی از نمای نزدیک علاقه مندید، رینگ لایت جزو ابزارهای اصلی کارتان خواهد بود.

رینگ لایت چیست

چگونه با استفاده از رینگ لایت عکاسی یا فیلم برداری کنید؟

همانطور که تا این بخش از مقاله با رینگ لایت ، کاربردهای آن و موارد مهمی که در این رابطه باید آشنا شدید؛ حال نوبت به نحوه استفاده از آن رسیده که به طور کامل در این بخش شرح خواهیم داد.

استفاده از رینگ لایت در حالت کلی شامل 4 گام است که عبارتند از:

1) رینگ لایت را بر روی سه پایه مخصوص آن یا بر روی لنز دوربین خود نصب کنید (بر حسب اینکه دستگاهتان از نوع On-Camera یا Off-Camera است.)

2) رینگ لایت را جلوی سوژه خود قرار دهید و در صورتی که از نوع Off-Camera استفاده می‌کنید، کافیست دوربین یا تلفن همراه خود را در حفره موجود در بین دستگاه قرار دهید.

3) انجام تنظیمات به درستی بخش بزرگی از کیفیت نور پردازی شما را تعیین می‌کند. بنابراین در این مرحله به درستی با توجه به وضعیت موجود شروع به تنظیم وضعیت نور، دما و غیره کنید.

4) اگر نمی‌دانید که رینگ لایت را به بهترین شکل تنظیم کرده‌اید یا خیر، کافیست یک عکس از سوژه بگیرید و اگر بیش از حد روشن یا تاریک است، تنظیمات مورد نیاز را برای اصلاح کار انجام دهید.

و همین! با این 4 گام به آسانی می‌توانید از رینگ لایت خود استفاده و شروع به گرفتن عکس‌های زیبا کنید.

رینگ لایت

5 نکته استفاده از رینگ لایت برای حرفه‌ای‌ها

حال که کار کردن با رینگ لایت را فرا گرفتید، به شما 5 نکته مهم را که فقط افراد حرفه‌ای از آن‌ها مطلع هستند را خواهم گفت تا در کار خود بهترین باشید! این نکات مهم عبارتند از:

1) استفاده به عنوان نور استودیو

علیرغم شکل دایره‌‌ای رینگ لایت دقیقا مانند سایر چراغ‌های مورد استفاده برای نور پردازی عمل می‌کند. شما به آسانی نور را می‌توانید بالا ببرید، آن را به طرف سوژه خود زاویه دهید و در کل همانند یک سافت باکس کوچک از آن استفاده کنید!

یک الگویی روشنایی 45-45 فوق العاده به نظر می‌آید. به عبارتی شما زمانی که رینگ لایت را به زاویه 45 درجه و به سمت پایین قرار دهید، روشنایی فوق العاده‌ای برای عکاسی یا فیلم برداری از سوژه به دست می‌آید.

نور حلقه ای

2) قرار گیری سوژه در میان رینگ لایت

یکی از روش‌های بسیار خلاقانه و جالب برای استفاده از رینگ لایت قرار گیری سوژه در بین خود ring Light است!

البته توجه داشته باشید که برای این کار نباید چراغ‌های LED زیاد داغ شوند، چرا که سبب اذیت شدن سوژه خواهد شد.

اگر به خوبی متوجه منظورمان نشدید، نگران نباشید کافیست به عکس زیر توجه کنید:

رینگ لایت

3) استفاده به عنوان نور مکمل

در صورتی که فضای عکاسی دارای نور خوبی به صورت طبیعی باشد، استفاده از رینگ لایت به عنوان نور مکمل ایده‌ای بسیار خوب و جالب است!

چرا که این محصول به آسانی قادر به افزودن نوری طبیعی و ملایم به سوژه است.

نور حلقه ای

4) استفاده در تصویر

برخی اوقات برای تنوع حتی می‌توانید خود رینگ لایت را در تصویر آورید! البته شما مجبور به قرار دادن حتمی آن در پشت سوژه نبوده و در هر قسمتی از کادر خود می‌توانید قرار دهید.

رینگ لایت چیست

5) استفاده از تکنیک کشیدن شاتر

این تکنیک یکی از کارهای جالبی است که سبب گرفتن عکس‌های جالب و زیبا می‌شود. البته شایان ذکر است که این تکنیک در هر محیطی قابل استفاده نبوده و تنها در مکان‌هایی با نور کم و فلاش قابل انجام است.

کاربرد رینگ لایت چیست

در این میان استفاده از رینگ لایت به عنوان نور محیط کاری بسیار هوشمندانه و جالب می‌باشد. بنابراین با به کار گیری تکنیک کشیدن شاتر صحنه‌هایی بسیار زیبا شکار کنید!

در کروماکی لند انواع رینگ لایت موجود است که بر حسب نیاز خود می‌توانید بهترین نوع را انتخاب کنید. در صورتی که در انتخاب نور حلقه ای دچار شک و تردید هستید، کافیست با تیم مشاوره و پشتیبان ما صحبت کنید تا شما را در تصمیمتان یاری کنیم.

سوالات متداول

فهرست