کروماکی در فتوشاپ

به طور معمول از تکنیک حذف پرده‌ی کروماکی در فتوشاپ برای جایگزینی پس زمینه استفاده می شود. پس زمینه‌هایی ایجاد آن در استودیو خیلی سخت است را می توان به راحتی با این تکنیک ساخت. ویدﺋوها تنها قالب هایی نیستند که از تکنیک پرده کروماکی استفاده می‌کنند، بلکه این تکنیک می تواند به ابزاری مفید برای ویرایش عکس ها تبدیل شود. نرم افزار فتوشاپ ویژگی های خاصی برای حذف پرده‌ی کروماکی و جلوه دادن به عکس‌ها برخوردار است.

تکنیک حذف پرده‌ی کروماکی در فتوشاپ می تواند برای تغییر پس‌زمینه‌ی عکس ها مورد استفاده قرار گیرد و پس زمینه ای جالب برای پرتره‌ها فراهم کند. در این مقاله می‌خواهیم به آموزش کروماکی در فتوشاپ بپردازیم.

چرا از صفحه نمایش سبز استفاده می‌کنیم؟

در واقع می توانیم از هر رنگی برای پس زمینه‌ی صفحه نمایش استفاده کنیم، اما تنها چیزی که باید به آن اهمیت دهیم این است که رنگ پس زمینه نباید در هیچ بخشی از سوژه‌ی پیش زمینه وجود داشته باشد در غیر این صورت حذف پس زمینه‌ی کروماکی در فتوشاپ یا هر نرم افزار تخصصی دیگری بسیار سخت خواهد شد.

برای ویرایش عکس های گرفته شده با تکنیک کروماکی نرم افزارهای بسیاری وجود دارد اما حذف فون کروماکی در فتوشاپ بسیار کاربردی تر است. در این مقاله، به شما نشان می دهم که چگونه یک عکس گرفته شده با تکنیک کروماکی را در فتوشاپ ویرایش کنید. برای این کار به موارد زیر نیاز دارید:

  1. نرم افزار Adobe Photoshop (هر نسخه ای باشد خوب است)
  2. تصویر با پس زمینه‌ی سبز یا تک رنگ
  3. تصویری که می خواهیم با پس زمینه‌ی عکس اصلی جایگزین شود

1. فتوشاپ را باز کنید

در این آموزش از نسخه‌ی Adobe Photoshop CC استفاده شده است. این اولین صفحه نمایش نرم افزار فتوشاپ پس از باز کردن است:

در زیر تصویری که در آموزش از آن استفاده خواهم کرد، قرار گرفته است.

کروماکی در فتوشاپ

در زیر تصویر پس زمینه ای که می خواهم آن را با پس زمینه ی عکس اصلی جایگزین کنم قرار گرفته است:

2. افزودن عکس‌ها به فتوشاپ

برای افزودن تصاویر به نرم افزار فتوشاپ، بر روی File> Open از منوی سمت چپ کلیک کنید. یا می توانید به سادگی کلیدهای CTRL + O را همزمان نگه دارید تا پنجره ی فایل ها باز شود. نرم افزار فتوشاپ از گزینه drag and drop نیز پشتیبانی می کند، بنابراین می توانید تصویر را در پنجره بکشید و رها کنید.

اکنون در پنجره ی باز شده، تصویری را که می خواهید ویرایش کنید انتخاب کنید:

بعد از افزودن تصویر به فتوشاپ، می توانید تصویر را در پنجره فتوشاپ مشاهده کرده و گزینه های مختلف برای ویرایش عکس را نیز ببینید:

حذف کروماکی در فتوشاپ

به همین ترتیب ، تصویر پس زمینه را نیز به محیط فتوشاپ اضافه کنید.

اکنون در بخش Layer موجود در سمت راست پایین پنجره فتوشاپ، می توانید مشاهده کنید که تصویر مورد استفاده در حال حاضر به عنوان Background نامگذاری شده است. پس از کلیک بر روی Layer، مطابق شکل زیر برجسته می شود. روی نماد قفل کلیک کنید. با این کار قفل عکس مورد نظر را غیر فعال می کنیم تا بتوانیم ویرایش آن را آغاز کنیم. خواهید دید که پس از برداشتن نماد قفل، تصویر به نام Layer 0 تبدیل می شود و همچنین برخی از گزینه های ویرایش فعال می شوند.

3. انتخاب پس زمینه‌ی سبز رنگ

پس از انتخاب 0 Layer، از نوار ابزار بر روی Select> Color Range کلیک کنید:

حذف پس زمینه‌ ی کروماکی

پس از آن پنجره ی Color Range باز خواهد شد که در آن باید رنگی را که می خواهیم حذف کنیم انتخاب شود.

مراحل نشان داده شده در تصاویر زیر را دنبال کنید:

توجه داشته باشید که ابزار Color Picker باید دارای + نماد باشد، حالا روی تصویر اصلی حرکت کنید و بر روی Green Screen کلیک کنید، در اینجا رنگ پس زمینه دو بار که بصورت Point 1 و Point 2 روی تصویر نشان داده شده است انتخاب شده است. تصویر قابل مشاهده در پنجره Color Range  به صورت ماسک سیاه و سفید است. در اینجا رنگ سفید نمایانگر رنگ انتخاب شده در تصویر اصلی است.

هنگامی که در پیش نمایش این پنجره همانطور که در بالا مشاهده می کنید عکس بصورت سیاه و سفید ظاهر شد، بر روی OK کلیک کنید. پنجره Color Range بسته می شود و مشاهده می کنید که تصویر اصلی به صورت زیر انتخاب شده است.

می بینید که لبه‌های تصویر سوژه کمی ناصاف است، برای صاف کردن از تکنیک Edge Refinement با فشار دادن همزمان کلیدهای ALT + CTRL + R یا با گزینه ی Select > Refine Edge استفاده خواهیم کرد.

حالا از پنجره Refine Edge

  1. گزینه Smart Radius را انتخاب کنید
  2. سعی کنید مقدار smooth را تغییر دهید و ببینید که چگونه ناحیه ی انتخاب شده در تصویر اصلی تغییر می کند. سعی کنید smooth را به گونه ای تنظیم کنید که محدوده ی انتخاب شده هیج نقطه ای از سوژه را درگیر نکند.
  3. هر زمان مقدار smooth را تغییر می دهیم می بینیم که لبه ها صاف می شوند. میزان آن را مطابق با نیاز خود تنظیم کنید.
  4. گزینه Feather option، جلوه ای محو به لبه ها می دهد.
  5. از آنجا که ما نیازی به تغییر Edge نداریم، مقدار Shift Edge را صفر تنظیم کنید.
  6. خروجی Refine edge باید ناحیه انتخاب شده را منعکس کند.
  7. اکنون بر روی OK کلیک کرده و تغییرات در ناحیه‌ی انتخاب شده را مشاهده کنید.

4. حذف پس زمینه‌ی سبز

حالا که ناحیه سبز رنگ را انتخاب کردیم، اکنون روی دکمه Delete در صفحه کلید رافشار دهید، تا صفحه سبز حذف شود. اکنون صفحه سبز حذف شده است و تصویر را بصورت زیر مشاهده خواهید کرد:

اما ببینید که حالت انتخاب هنوز هم بر روی تصویر وجود دارد. برای حذف انتخاب، CTLR + D را فشار دهید، اکنون نقطه چین‌های انتخاب حذف خواهند شد. بعد از این تصویر پس زمینه ای که می خواهید در پشت تصویر قرار بگیرد را در فتوشاپ باز کنید. پس از باز کردن آن، با کلیک روی تب‌های پنجره اصلی در فتوشاپ به تصویر پیش زمینه خود بروید (تصویر زیر را مشاهده کنید).

5. قرار دادن تصویر در پس زمینه

اطمینان حاصل کنید که ابزار Move که ابزاری در بالای جعبه ابزار قرار دارد، انتخاب شده است (در تصویر بالا مشخص شده است). اگر مطمئن نیستید که ابزار Move انتخاب شده است یا نه روی کیلد V در صفحه کلید کلیک کنید، به این صورت ابزار Move انتخاب می شود. اکنون با انتخاب ابزار move بر روی تصویر سوژه کلیک کرده و تصویر را به تب Background Image در فتوشاپ بکشید و ماوس را درون تصویر پس زمینه رها کنید.

اکنون می‌توانید تصویر را با کشیدن آن به هر موقعیتی تنظیم کنید. پس از پایان تعیین موقعیت روی لایه تصویر پس زمینه، CTRL + T را فشار دهید، این دستور به شما امکان می دهد تصویر را تغییر دهید.

برای تغییر اندازه‌ی تصویر، اشاره گر موس را در لبه های کادر همانطور که نشان داده شده قرار داده و سپس اندازه را تغییر دهید. پس از پایان تغییر اندازه، روی تیک که در قسمت بالا نشان داده شده است کلیک کنید.

6. ذخیره تصویر

اکنون شما تکنیک حذف پرده ی کروماکی را در فتوشاپ انجام دادید. با تغییر layer style می توانید جلوه های دیگری به لایه پیش زمینه که همان سوژه است، اضافه کنید. برای این کار رویLayer 1 کلیک کرده و از گزینه های موجود، layer style را از حالت عادی به Luminosity تغییر دهید. شما می توانید بر اساس نیاز خود هر layer style را انتخاب کنید.

هنگامی که کار خود را انجام دادید و از ویرایش ها راضی هستید، CTRL + S را فشار دهید تا تصویر را ذخیره کنید، در منوی Save فرمت فایل را به صورت JPEG یا PNG انتخاب کنید و روی Save کلیک کنید.

تبریک می گویم! شما با تکنیک کروماکی در فتوشاپ عکسی را با جلوه های ویژه ویرایش کردید.
اگه کیفیت کار کروماکی را می خواهید بالاتر اجرا کنید بهتر است به یک استودیو کروماکی مراجعه کنید و یا خودتان یک استودیو خانگی بسازید.