ساخت ویدیو با موبایل یکی از سوالات پر تکرار در ذهن افرادی است که تازه اقدام به شروع تولید محتوا ‌می‌کنند. آیا با استفاده از تلفن همراه می‌توان ویدئوهایی با کیفیت قابل قبول ساخت و شروع به فعالیت در فضای مجازی یا تولید دوره‌های آموزشی کرد؟ در این مقاله به سوالاتی از این قبیل پاسخ داده و نکاتی را برای ساخت ویدیو با گوشی برایتان توضیح خواهیم داد تا به بهترین شکل این کار را انجام دهید.

ساخت ویدیو با موبایل

ابزارهای موردنیاز برای ساخت ویدیو با موبایل

اولین موردی که در رابطه با تولید محتوا با استفاده از تلفن همراه باید به خاطر داشته باشید، ابزارهای مورد استفاده است.

چرا که تولید محتوا با استفاده از موبایل امکان پذیر است زیرا تلفن‌های همراه امروزی به حدی پیشرفت کرده‌اند که حتی برخی از آن‌ها با دوربین‌های حرفه‌ای عکس برداری و فیلم برداری نیز برابری می‌کنند!

بنابراین موضوعی که در این میان وجود دارد ابزارها و تجهیزاتی است که می‌خواهید استفاده کنید. در ادامه اصلی‌ترین و کاربردی‌ترین ابزارها را برایتان توضیح خواهیم داد:

1. تلفن همراه

بدون شک در ساخت فیلم با گوشی موبایل ، داشتن تلفن همراه ضروری‌ترین عنصر است. در این میان مهمترین ویژگی موبایل، دوربین آن است که باید از کیفیت قابل قبولی برخوردار باشد.

هر چقدر شما بر روی ویدئو خود ادیت خوبی انجام دهید، در صورتی که با ابزار خوبی فیلمبرداری نکرده باشید؛ ویدئو خوبی از آب در نخواهد آمد.

امروزه اکثریت تلفن همراه‌ها دارای دوربین خوبی بوده و کیفیت مناسبی دارند.

بنابراین با استفاده از یک تلفن همراه به آسانی می‌توانید شروع به تولید محتوای ویدئویی کرده و حتی از این طریق درآمدی نیز به دست آورید.

ساخت ویدیو با موبایل

2. میکروفون

برخی اوقات به دلیل فاصله‌ای که موبایل با شما به هنگام ضبط ویدئو دارد، صدایتان به صورت واضح در فیلم نیفتاده، ساخت ویدیو با موبایل جالب از آب در نیامده و در نتیجه سبب ایجاد مشکلات متعددی می‌شود.

برای حل این مشکل در حالت کلی 2 راه وجود دارد:

  • صدا گذاری

ضبط ویدئو با مشکل صدای ناواضح، حذف این صدا در مرحله ادیت و افزودن توضیحات به صورت جداگانه یکی از روش‌های متداول است.

مشکلی که در این میان وجود دارد، دوباره کاری آن است و حتی برخی از جاها ممکن است صدا با تصویر به سختی هماهنگ شود.

برای حل این مشکل آسان‌ترین راه خرید میکروفون‌های مخصوص تلفن همراه است که کارتان را در ساخت ویدیو با موبایل بسیار آسان می‌کند.

میکروفون‌های متنوعی برای این کار وجود دارد که در حالت کلی دو نوع هستند:

  • میکروفون با سیم
  • میکروفون بی سیم

بنابر نیاز و بودجه خود می‌توانید میکروفون مناسب را خریداری کنید و کیفیت ویدئوهایتان را افزایش دهید.

3. پایه

استفاده از پایه‌ای مخصوص که بتوانید گوشی را بر روی آن قرار دهید بسیار ضروری است. زمانی که به هنگام ضبط ویدئو لرزشی وجود داشته باشد به وضوح در ویدئو نیز مشخص می‌شود .

این امر به هیچ وجه جلوه خوبی ندارد و از حرفه‌ای بودن شما به مقدار زیادی می‌کاهد. بنابراین استفاده از پایه برای ضبط و ساخت فیلم با موبایل را بسیار جدی بگیرید!

ساخت ویدیو با موبایل

4. پرده سبز یا کروماکی

یکی دیگر از تجهیزات پر کاربرد ساخت ویدیو با موبایل استفاده از پرده سبز یا کروماکی است.

خرید پرده سبز شاید در ابتدا برایتان ضروری به نظر نیاید اما بسیار واجب است! خیلی از افراد تازه کار به هنگام شروع کارشان از دیوار سفیدی استفاده می‌کنند و جلوی آن شروع به تولید محتوا می‌کنند.

این کار اصلا جالب نبوده و بسیار جلوه نا خوشایندی ایجاد می‌کند. حتی اگر مطالبی که توضیح می‌دهید جالب باشند نیز به دلیل پس زمینه به چشم نمی‌آیند و در نتیجه تمامی زحماتتان به باد خواهد رفت.

کروماکی ابزاری بسیار کاربردی است که با استفاده از آن می‌توانید تصویر موردنظرتان را اعمال کنید و در نتیجه ویدئو جلوه‌ای زیباتر داشته باشد.

ابزارهای مختلفی برای استفاده از حذف پس زمینه (کروماکی) وجود دارد که از معروف‌ترین و کاربردی‌ترین آن‌ها به اینشات، کمتازیا، کپ کات و غیره می‌توان اشاره کرد.

5. نور پردازی صحیح

زمانی که تمامی موارد گفته شده تا این بخش از مقاله را رعایت کنید اما نور پردازی صحیحی نداشته باشید تمامی زحماتتان به باد خواهد رفت. دلیل این امر خیلی ساده است! هیچکس ویدئویی که نور پردازی صحیحی ندارد را تماشا نمی‌کند.

در صورتی که محل فیلم برداری‌تان نور گیر است و نور خورشید به خوبی آن را روشن می‌کند، نیاز چندانی به استفاده از تجهیزات نورپردازی خاصی نیست.

اما اگر این چنین نیست، استفاده از تجهیزات نور پردازی اعم از رینگ لایت و غیره ضروری است. برای شروع نیازی به استفاده از تجهیزات حرفه‌ای نبوده و با رینگ لایت نیز قادر به ساخت ویدیو با موبایل خواهید بود.

ساخت فیلم با موبایل

3 نکته حرفه‌ای برای ساخت ویدیو با موبایل

برای هر کاری فوت و فن‌های خاصی وجود دارد که ما در ادامه این مقاله برایتان 5 مورد بسیار مهم و ضروری را بیان خواهیم کرد تا در حوزه خود بهترین باشید!

1. قوی شروع کنید

یکی از مهم‌ترین موارد در تولید محتوای ویدئویی جلب توجه مخاطب در همان ثانیه‌های آغازین است.

چرا که اگر شما توجه افراد را در همان لحظات اولیه جلب نکنید، کسی تا انتها آن را تماشا نکرده و در نتیجه شما به هدفتان نمی‌رسید. همچنین توضیحات خود را حدالامکان کوتاه نگه دارید و از گفتن توضیحات جانبی که هیچ سودی برای مخاطب ندارد بپرهیزید.

2. در نظر گرفتن سناریو

برای محتوای خود سناریویی در نظر داشته باشید تا مخاطب را از نقطه A به نقطه B (هدف) برسانید و به خوبی منظورتان را در ویدئو بیان کرده باشید. چرا که هیچکس از تماشای ویدئویی بدون موضوع لذت نمی‌برد!

3. ادیت

برای هر فردی ممکن است در میانه ضبط ویدئوی خود مشکلی پیش بیاید، اما راه‌حل آن ضبط ویدئو از ابتدا نیست.

بلکه کافیست با اصول ابتدایی ادیت ویدئو آشنا باشید تا قسمت‌هایی که به نظرتان اضافی است را کات کنید و ویدئویی با کیفیت داشته باشید. همچنین برخی از افراد در ساخت ویدیو با موبایل از جلوه‌های ویژه‌ای نیز استفاده می‌کننده که سبب جذابیت چند برابری ویدئو می‌شود.

ساخت ویدیو با موبایل

تا به حال ساخت فیلم با موبایل را تجربه کرده‌اید؟ چه تجربه‌ای در این زمینه دارید؟ چه ابزارهایی را برای ساخت ویدیو با گوشی می‌شناسید؟

امیدواریم که این مقاله برایتان مفید بوده و به خوبی با اصول ساخت ویدیو با موبایل (گوشی) آشنا شده باشید. نظرات و تجربیات خود را با ما در بخش کامنت‌ها در میان بگذارید.