پرده کروماکی سبز یا کروماکی آبی

زمانی بود که تکنولوژی پرده سبز (کروماکی) تنها مختص محصولات هزینه بر هالیوود از جمله ET بود اما هم اکنون برای همگان قابل دسترسی است. دوست دارید سخنگوی شما به یک کافه‌ی مجلل منتقل شود یا بر سر یک قله قرار گیرد؟ می توانید با عکسبرداری بر روی چنین صفحه هایی به راحتی این دو پرده‌ی خاص را ترکیب کنید، در فتوشاپ یک ماسک بر روی آن اعمال کنید و پس زمینه‌ی انتخابی خود را اضافه کنید. هر کسب و کار و یا فیلمساز تازه کاری می تواند ویدئوهای شرکتی فوق العاده و یا فیلم های دیجیتال کوتاه را با فون کروماکی بسازد. اما از بین پرده کروماکی سبز و آبی کدام یک را انتخاب کنید؟ زمانی که در رابطه با چند نکته ی اساسی مهارت کسب کنید، می توانید به سرعت در این مورد تصمیم گیری کنید.

چرا استفاده از پرده کروماکی سبز و آبی در کامپوزیتینگ رایج است؟

برای آنکه به طور اساسی درک کنیم که چرا پرده کروماکی سبز و آبی محبوب ترین انتخاب ها هستند باید ابتدا بدانیم که یک digital keyer چگونه عمل می کند. با نرم افزارهای keying مدرنی همچون Keylight و Primatte، می توانید طیف رنگ مورد علاقه‌ی خود (کروما) و طیف روشنایی (لوما) را انتخاب کنید. همچنین می توانید بخشی از تصویر مورد نظر خود را از فریم ویدئوی موجود در اپلیکیشن ویرایش‌تان بکاهید. این کلیپ سپس در نوار زمان ویرایش ویدئو، به صورت یک لایه در بالای کلیپی که دارای پس زمینه‌ی solid است قرار می گیرد. در نتیجه کلیپ پس زمینه جایگزین بخش های حذف شده‌ی تصویر می شود.

چرا استفاده از پرده کروماکی سبز و آبی

رنگ های آبی و سبز در برابر رنگ هایی مثل قرمز و نارنجی که رنگ های اصلی موجود در رنگ پوست هستند قرار دارند. در واقع رنگ پوست به صورت طبیعی دارای هیچ مقداری از رنگ آبی یا سبز نیست، بنابراین با استفاده از سبز یا آبی به زمان ترکیب تصویر یک فرد بر روی پرده با تداخل کمتری مواجه خواهید شد.

مهم ترین مساله ای که به هنگام مقایسه‌ی پرده کروماکی سبز و آبی به میان می آید رنگ سفارشی پیش نما، اشیا و … است. مسلم است که رنگ های پیش نمای ویدئوی شما دارای طیف رنگی یکسان با پرده کروماکی سبز و آبی شما نیستند. اگر سوژه‌ی شما دارای لباسی با بخش های سبز است و یا پس زمینه‌ی آنها سبز رنگ است، ممکن است زمانی که به ترکیب پس زمینه می پردازید قسمت های سبز لباس حذف شوند. اگر بر روی یک محصول با مقیاس بزرگ کار می کنید، از ابتدا در رابطه با طیف های رنگی که برای هر کدام از اشیا موجود در پرده ممنوع هستند، تصمیم گیری کنید.

استفاده از رنگ های یکسان به هنگام عکاسی، تکنیکی است که اغلب برای کارهای VFX (برای مثال عکسبرداری از سوژه های در حال حرکت) استفاده می شود.

اما انتخاب بین پرده کروماکی سبز و آبی تنها به انتخاب لباس سوژه تان محدود نمی شود. در اینجا چند دلیل وجود دارد که نشان می دهد چرا باید یکی از این پرده ها را به دیگری ترجیح دهید.

چه زمان از پرده های سبز استفاده کنیم؟

چه زمان از پرده های سبز استفاده کنیم؟

زمانی که بحث انتخاب پرده به میان می آید نه تنها رنگ مهم است بلکه درخشندگی نیز نقش مهمی را ایفا می کند. کانال سبز در دوربین های دیجیتال تمیز ترین حالت را دارد و بنابراین سنسورها خش کمتری را انتقال می دهند. به همین دلیل پرده های سبز با اختلاف زیاد بیشترین محبوبیت را دارند. پرده های سبز که کارایی های بسیاری دارند برای کارهای عکاسی که در فضای داخل، فضای بیرون و استودیوها صورت می گیرند عالی عمل می کنند. همچنین به خاطر درخشندگی این پرده ها می توانید در استودیو از نور کمتری استفاده کنید (در نتیجه به هنگام عکاسی می توان در پول و زمان صرفه جویی کرد). یک سطح انعکاس دهنده همچون Tech Green Seamless Paper که پس زمینه ای هموار و صاف فراهم آورد یک انتخاب خوب برای عکسبرداری در چندین محل است. سه نکته ی کلیدی در رابطه با پرده های سبز:

تابندگی

درخشندگی بالای این رنگ باعث می شود تا بتواند بر روی سوژه به خوبی بتابد. حتما پرده ی خود را به صورت یکسان نورپردازی کنید. این کار باعث می شود تا سایه ها از بین بروند و فرآیند ترکیب تصاویر نیز پس از عکسبرداری آسان تر خواهد شد. چین و چروک های موجود در پس زمینه ی عکس را از بین ببرید چراکه این چروک ها به خوبی ترکیب نمی شوند.

لباس های موجود در عکس

اطمینان حاصل کنید که سوژه های شما هیچ لباس سبز رنگی به تن ندارند و یا پس زمینه ای که از آن استفاده می کنید همرنگ با لباس های آنها نیست.

فاصله‌ی سوژه تا پس زمینه

اطمینان حاصل کنید که بین سوژه و پس زمینه فاصله ی کافی وجود دارد چرا که در غیر این صورت تابندگی با مشکل رو به رو می شود.

چه زمان از پرده های آبی استفاده کنیم؟

چه زمان از پرده های آبی استفاده کنیم؟

از آنجایی که پرده های آبی تیره تر هستند در مواقعی همچون صحنه های شبانه که نور کمتری وجود دارد، بهترین عملکرد را از خود نشان می دهند. عکاسی در شب بدین معناست که باید از پرده ای همچون Studio Blue Seamless paper استفاده کنید که نصب آن راحت است و همچنین امکان استفاده ی مجدد از آن در لوکیشن های شبانه که بسیار هزینه بر هستند وجود دارد و سبب صرفه جویی در هزینه خواهد شد. سه نکته ی کلیدی در رابطه با پرده های آبی:

تابندگی

از آنجایی که این پرده ها درخشندگی کمتری دارند، تابندگی پایین تری نیز خواهند داشت.

تصحیح رنگ

تصحیح رنگ در پرده های آبی تا حدودی آسان تر است (برای مثال زمانی که از پرده های سبز استفاده می شود با برداشتن آنها، موهای طلایی به راحتی سرخ رنگ به نظر می رسند). با این حال آگاه باشید که دوربین ها رنگ آبی را کمتر از رنگ سبز دستکاری می کنند. این بدین معناست که زمانی که به هنگام استفاده از پرده های آبی به ترکیب تصاویر می پردازید، ممکن است برای داشتن یک ترکیب طبیعی صاف، به تنظیمات و دستکاری های بیشتری نیاز باشد.

لباس های موجود در عکس

همچون پرده های سبز، به هنگام استفاده از پرده های آبی نیز دقت کنید که لباس سوژه هایتان با رنگ پرده‌ی موجود یکسان نباشد.

نورپردازی

ترکیب تصاویر با استفاده از پرده‌ی آبی به یک f-stop کامل و یا دو برابر نور بیشتر نیاز دارد. با این اوصاف اگر یک صفحه‌ی بزرگ را نورپردازی می کنید کار سختی را در پیش خواهید داشت.

چگونه در رابطه با پرده کروماکی سبز و آبی مهارت کسب کنیم؟

چگونه در رابطه با پرده کروماکی سبز و آبی مهارت کسب کنیم؟

در لوکیشن های متنوع به تمرین بپردازید و در نورپردازی، لباس های سوژه تان و لوازم صحنه تنوع ایجاد کنید تا ببینید که چه افکت هایی بدست می آید. شات های امتحانی خود را وارد فتوشاپ کنید و Windows/Channel را باز کنید. تنها یکی از کانال های سبز یا آبی را انتخاب کنید (بسته به رنگ پرده ای که انتخاب کرده اید). این کار به شما امکان این را می دهد تا عامل درخشندگی را در تمام اجسام سبز یا آبی موجود در صحنه بسنجید و تعیین کنید که آیا فاصله‌ی کافی بدست آمده است یا خیر. برای هر set-up که ایجاد می کنید یک دفترچه تعیین کنید تا در آینده بتوانید به آنها ارجاع دهید.

از محصول متنوع استفاده کنید

محصولات پرده کروماکی سبز و آبی

از یک پس زمینه ی دو طرفه همچون پرده کروماکی مخصوص استفاده کنید تا بتوانید به سرعت رنگ ها را تغییر دهید. اگر پس زمینه های وینیل که با دوام هستند و تمیز کردنشان آسان است را ترجیح می دهید، چیزی مثل این محصولات را امتحان کنید. این پس زمینه برای فیلم و عکسبرداری بدون حرکت قابل استفاده است و دارای سطحی مات است تا از درخشندگی بسیار زیاد جلوگیری کند