گیمبال

امروزه با گسترش اینترنت و توسعه شبکه های اجتماعی، تولید محتوای حرفه ای بسیار پر اهمیت شده است. از همین رو ابزارها و تجهیزات فیلمبرداری و تصویربرداری نیز بیش از پیش مورد استفاده افراد قرار می‌گیرند. یکی از تجهیزاتی که جزء پرکاربرد ترین و رایج ترین ابزارالات فیلمبرداری و ضبط ویدئو می باشد، گیمبال است. منظور از گیمبال چیست؟ گیمبال یا اصطلاحاً Gimbal یکی از مفیدترین و پرفروش ترین اختراعات بشر در زمینه ویدئو سازی و فیلمبرداری شناخته می شود. اگر بخواهیم به صورت خیلی خلاصه به نحوه کارکرد و کاربرد این ابزار اشاره کنیم می‌توانیم بگوییم که گیمبال به شما کمک می‌کند که از لغزش دست خود در هنگام فیلمسازی و ضبط ویدئو جلوگیری کنید.

فرض کنید شما در یک سکانس ویدیویی یا در هنگام تولید محتوا، قصد دارید از یک سوژه  در حال حرکت  که از نقطه A  به نقطه B فیلم بگیرید؛ در این سکانس شما نمی‌توانید از استدی کم  یا اصطلاحاً steadicam  استفاده کنید و باید به صورت کاملا سنتی و با استفاده از دست های خود کار فیلمبرداری را انجام دهید. از سوی دیگر اگر به صورت دستی فیلم برداری کنید قطعاً فیلم خروجی دارای ارزش های زیادی می باشد و در نتیجه کیفیت تصویر بسیار پایین می آید و همچنین خروجی کار تصاویری بسیار بد کیفیت همراه با تکان های شدید و لرزش های وحشتناک است که این موضوع مطلوب شما و هیچ تصویربردار حرفه‌ای دیگر نیست. اینجاست که گیمبال می‌تواند بهترین راهکار و راه حل برای این مشکل باشد.

ما در این صفحه قصد داریم تا شما را با گیمبال و کاربرد مزایای آن آشنا کنیم. شما پس از مطالعه این مطالب می توانید بهترین انتخاب و مناسب ترین گزینه را برای خرید خود تشخیص دهید. پس با ما همراه باشید.

گیمبال چیست؟

اگر شما نیز از آن دسته از افرادی هستید که آشنایی کمی با تجهیزات فیلمبرداری و تصویربرداری دارید مطمئناً یکی از سوالاتی که برای شما نیز پیش می‌آید این است که منظور از گیمبال چیست؟در گذشته اکثر فیلمبرداران و فیلمسازان در استودیوهای فیلمبرداری غالباً از از تجهیزات و ابزار آلات سنگین و گران قیمتی همچون استدی کم و سیستم ریل دالی برای فیلمبرداری و ثابت نگه داشتن دوربین فیلمبرداری و عکاسی ، حرکات اضافی و لغزش های دوربین استفاده می‌کردند؛ این ابزارهای سنگین وظیفه داشتند که مانع از لرزش وحشتناک و بی مورد دوربین شوند و این لغزش‌ها را را حذف کنند.

گیمبال چیست

چرا گیمبال از دیگر تجهیزات لرزش گیر رایج تر است؟

همانطور که قبلاً نیز اشاره شد گیمبال ها به دلایل مختلفی بیشتر از دیگر ابزار آلات فیلمبرداری مورد استفاده قرار می‌گیرند. وزن زیاد و قیمت بالای دیگر تجهیزات تصویربرداری و لرزشگیر فیلمسازی دو دلیل بسیار مهم در استفاده رایج تر گیمبال ها در مقایسه با دیگر تجهیزات فیلمبرداری مانند استدی کم یا سیستم ریل دالی و غیره است؛ اما مهم‌ترین دلیلی که که می تواند نظر اکثر افراد را را به سمت گیمبال جلب کند استفاده بسیار راحت و ساده از گیمبال ها است.معمولا ابزارهای لرزشگیر دوربین دارای تنظیمات بسیار پیچیده و سختی می باشند و برای استفاده و کارکردن با آنها باید مهارت و تخصص بسیار بالایی داشته باشید، در غیر این صورت شاید به راحتی نتوانید با این ابزار ها کار کنید و این ابزار های گران قیمت از سنگین قادر نباشند هیچ کمکی به شما در حذف لرزش های دوربین کنند.

برخلاف استفاده سخت و دشوار از تجهیزات سنگین و گران قیمت لرزشگیر دوربین، استفاده از گیمبال ها بسیار راحت است. گیمبال ها این اجازه را به شما می دهند که در فضاهای ناهموار و مکان های در حال حرکت به راحتی بتوانید بدون هیچگونه لرزش و افت کیفیت و همچنین پرداخت هزینه های هنگفت فیلمسازی، با کیفیت ترین فیلم ها و ویدیوها را تولید کنید.

هدف اصلی استفاده از گیمبال‌ها چیست؟

همانطور که در تصویر این ابزار فیلمبرداری پرکاربرد می توان دید، گیمبال ها معمولاً یک دستگاه یا ابزار دستی هستند که نیاز به به وسیله اضافی یا حضور چند فیلمبردار(شخص دیگر) در هنگام استفاده از آن نیست و برخلاف دیگر تجهیزات سنگین و گران قیمت فیلمبرداری و لرزشگیر دوربین مانند سیستم ریل دالی یا اصطلاحا Dolly trak، این ابزار نیاز به نصب ریل های طولانی و سنگین برای انتقال دوربین ندارد. در واقع مهمترین هدف گیمبال ها  این است که لغزش های موجود در فیلم که ناشی از فیلمبرداری های دستی بوده است را تا جای ممکن کم یا آنها را به صورت کامل حذف کند و فیلم هایی که در سطح های ناهموار و مکان های نامناسب ثبت شده است است را با کیفیت و همراه با ورزش و لغزش بسیار کم، خروجی دهد.

گیمبال ها چگونه کار می‌کنند؟

یکی از پرتکرار ترین سوالاتی که اکثر افراد مبتدی ما می پرسند این است که گیمبال ها چگونه کار می کنند و ساختار کلی آن ها به چه شکل است؟ اکثر گیمبال‌ها شامل یک پایه دوربین و مسیریاب رونده یا اصطلاحاً ردیاب حرکتی هستند که با استفاده از آن می تواند لغزش و ارزشهای نان خاصه دست فیلمبردار را حس کنند؛ پس از اینکه لرزش های دوربین با استفاده از گیمبال ها شناسایی شد، این ابزار با بهره بردن از الگوریتم بسیار حرفه‌ای و کنترل شده محور های خود را تنظیم می کند و با این کار می تواند مانع از بروز لرزش ها شود؛ به عبارت دیگر گیمبال ها وظیفه دارند لرزش های دوربین را را خنثی کنند و و در نتیجه فیلم ها دارای تعادل بسیار خاص هستند و خروجی کار صاف، ثابت و بدون لرزش است.در واقع محورهای گیمبال با جلو و عقب رفتن خود مان از لرزش ویدیو می‌شوند.

گیمبال ها معمولا طوری ساخته می شوند که دارای کم‌ترین سر و صدا باشند زیراموتورهایی که بر روی گیمبال ها تعبیه می شود اصطلاحاً براش لس یا Brushless میباشند و بسیار حرفه ای تنظیم شده اند.فرض کنید که شما یک فیلمبردار حرفه ای هستید و ده هنگام تصویر برداری از آخرین سکانس فیلم فیلم سینمایی خود ، ناگهان دوربین به سمت جلو یا عقب تشنج میشود؛ در این هنگام گیمبال ها سریعاً با استفاده از سنسور حرکتی خود دیتا و اطلاعات مورد نیاز را به کامپیوتر انتقال داده و الگوریتم مورد نیاز برای خنثی کردن این حرکت را به بازوهای گیمبال می‌فرستد.

این اطلاعات حاوی الگوریتمی است که به بازو دستور می دهد که در چه زاویه ای و به چه مقدار حرکت کند تا دوربین ثابت بماند یا اصطلاح ورزش ناخواسته دست فیلمبردار و دوربین را خنثی کند. جالب است بدانید که تمامی این عوامل در کسری از ثانیه پردازش می شود که این موضوع بسیار شگفت انگیز است. اینجاست که می‌توان به  اهمیت گیمبال ها در فیلمبرداری پی برد.

گیمبال ها چگونه کار می‌کنند؟

اما ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که اگر فیلمبردار قصد داشته باشد که به صورت عمدی ویدئو را به اطراف بچرخاند و لرزش عمدی ایجاد کند، آیا گیمبال ها مانع از این کار می شوند یا خیر? در پاسخ به این سوال باید بگوییم که گیم بارها بسیار پیشرفته هستند و طوری طراحی و ساخته شده اند که تفاوت ت عمدی و یا حرکت ناخواسته دوربین‌فیلم‌برداری را متوجه می شوند(در واقع گیمبال ها برای حرکات و لرزش های عمدی دارای یک الگوریتم متفاوت و پیشرفته است) و این موضوع دست فیلمبردار و تصویربردار را باز نگه می‌دارد.

چگونه تنظیمات گیمبال ها را انجام دهیم؟

پس از اینکه با تعریف و کاربرد گیم با آنها آشنا شدید، وقت آن رسیده است که یاد بگیرید چگونه می توان تنظیمات اولیه گیمبال ها را انجام داد و آن را آماده استفاده کرد. از گیمبال ها برای ثابت نگه داشتن دوربین های مختلفی مانند DSLR،  دوربین‌های فاقد آینه، تلفن های همراه هوشمند و غیر استفاده می شود.اگر اگر می خواهید مناسبترین و بهترین گیمبال مد نظر خود را انتخاب کنید در ابتدا به شما پیشنهاد می کنیم که دستگاه  یا تلفن همراه خود را انتخاب و بر آن اساس گیمبال مناسب آن را خریداری کنید.

به طور مثال اگر قصد خریداری گیمبالی برای دوربین دی اس ال آر (DSLR) هستید؛ باید قبل از خریداری و پرداخت هزینه برای گیمبال اطمینان حاصل کنید که گیمبال مدنظر از دوربین های DSLR پشتیبانی کند.به عبارت دیگر حتماً قبل از خریداری گیمبال مورد نظر خود ، تحقیقات لازم جهت سازگاری گیمبال با دستگاه یا دوربین فیلمبرداری خود انجام داده باشید.

پس از آشنایی کامل و تطابق و سازگاری گیمبال با دوربین خود، وقت آن می‌رسد که تنظیمات اولیه گیمبال را انجام دهید.اگر کمی با راه اندازی سه پایه موبایل و یا دیگر پایه های نگهدارنده دوربین آشنایی داشته باشید، انجام تنظیمات اولیه گیمبال برای تان بسیار راحت و ساده خواهد بود. اما اگر آشنایی کافی برای راه اندازی گیمبال ندارید نگران نباشید ما در ادامه قصد داریم مراحل تنظیم کردن گیم بارا به صورت مختصر برای شما شرح دهیم.

آماده سازی اولیه دوربین

 اولین قدم برای تنظیم کردن گیمبال، آماده سازی دوربین فیلمبرداری یا عکاسی است.برای این هم کافیست مطمئن شوید که دوربین شما برای فیلمبرداری و تصویربرداری آماده می باشد؛ است به عنوان مثال قبل از از پیاده سازی و نصب دوربین بر روی گیمبال حتماً باید از سلامت و صحیح کار کردن باتری ، کارت حافظه و و سایر قطعات دوربین فیلمبرداری اطمینان حاصل نمایید. پس از از آماده سازی دوربین کافیست تمام بازوهای گیمبال را باز کرده تا تعادل خود را حفظ کند و در نتیجه تنها باید دوربین فیلمبرداری خود را به آرامی بر روی گیمبال نصب کنید.

نصب دوربین

در مرحله دوم باید دوربین فیلمبرداری خود را بر روی کولر یا نگهدارنده گیمبال قرار دهید و با استفاده از پیچ آن را محکم کنید تا بااین کار احتمال افتادن و عدم حفظ تعادل را کاهش دهید.در نتیجه اگر قصد ندارید که شاهد شکستن و آسیب دیدن دوربین فیلمبرداری خود و افتادن آن از روی گیمبال باشید حتماً دقت لازم در راه اندازی دوربین و نصب آن و محکم بسته بودن دوربین به گیمبال، داشته باشد؛زیرا کوچکترین اشتباه می تواند برای شما هزینه های هنگفت و زیادی را داشته باشد و برایتان گران تمام شود. همچنین دقت کنید که صفحه پایه نگهدارنده دوربین ( صفحه پایه گیمبال ) دره آل اشاره مستقیم باشد. عدم رعایت هر کدام از این فاکتورها می تواند صدمه زیادی به دوربین فیلمبرداری شما وارد کند. پس مراقب باشید!!!

انجام فرایند کالیبراسیون

پس از آن که دوربین فیلمبرداری را بر روی گیمبال نصب و راه اندازی کردید، باید وزن آن نیز به صورت متعادل حفظ کنید یا اصطلاحاً توزیع وزن را کالیبره کنید.شاید در نگاه اول استفاده از این کلمه کمی سردرگم کننده و سخت و پیچیده به نظر برسد اما نگران نباشید. شما در انجام کالیبراسیون این فقط کافی است که بازوهای پیچ را تنظیم کنید. به طور مثالدوربین فیلمبرداری که بر روی یک گیمبال سه محوره نصب و راه اندازی می شود نباید به صورت مکرر به جلو یا عقب تمایل پیدا کند و در حال حرکت باشد؛ نباید در جهت عقربه های ساعت در خلاف به چرخش در بیاید.

باید تعادل خود را حفظ کرده و ثابت بماند. به عبارت دیگر باید دقیقا توری بر روی گیمبال قرار داشته باشد که دوربین بر روی یک پایه دوربین قرار دارد. پس از انجام این موارد کافی است که هم دوربین و هم گیم بازی را روشن کنید. جالب است بدانید که گیمبال بلا بعد از روشن شدن، به صورت خودکار تعادل خود را حفظ می‌کند

فعال سازی نهایی و عملکرد گیمبال

 پس از انجام سه مرحله قبلی، در این مرحله تنها کافی است که عملکردهای خاص و الگوریتمهای معصومه فرد را فعال کرده دستورالعمل‌های گیمبال را دنبال کنید. دقت کنید که از برند و مدل گیمبال دارای دستورالعمل های مختص خود می باشد و شما ما باید قبل از کار کردن با گیمبال دفترچه راهنمای آن را مطالعه کرده و با تمامی کار کرده و کاربرد دکمه های بر روی آشنایی کافی و لازم را داشته باشید و سپس شروع به فیلمبرداری با استفاده از  گیمبال کنید. پیشنهاد می کنیم قبل از آشنایی کامل با هر کدام از مدل های مختلف گیمبال ها، ازمون و خطا کردن را فراموش نکنید؛ زیرا با همین ازمون و خطاها است که حرفه ای شوید.

فعال سازی نهایی و عملکرد گیمبال

گیمبال یا استدی کم، مسئله این است

همانطور که قبلا نیز گفته شد که گیمبال ها و استدی کم ها در جای و مکان مناسب خود استفاده می شوند. به عنوان مثال ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که کارگردان ها و فیلمبرداران حرفه ای در صنعت سینما برای ساخت فیلم های سینمایی از بیمار استفاده می‌کنند یا استادی کم یا دیگر تجهیزات لرزشگیر فیلمبرداری؟اگر بخواهیم کمی واقعی به این سوال پاسخ دهید باید بگویم که اکثر فیلمبرداران و تصویربرداران صنعت سینما و فیلمسازی از استدی کم استفاده می کنند. استادی کم ها دارای قیمت بالاتری در مقایسه با گیمبال ها هستند؛ همچنین شرایط و ضوابط نگهداری و رسیدگی به آنها نیز بسیار سخت تر و پیچیده تر است.از همین رو کارگردان ها ترجیح می‌دهند در جهت افزایش کیفیت و حرفه ای بودن فیلم های سینمایی خود از استدی کم استفاده کنند.

اما این موضوع دلیل نمی‌شود که گیمبال ها فروش کمی را داشته باشند و تعداد افراد کمی به استفاده از گیمبال ها علاقه نشان دهند. همانطور که گفته شد اکثر کسانی که در حوزه فیلم برداری و یا ساخت تیزرهای تبلیغاتی فعالیت می کنند( به جز فیلمبرداران حرفه ای سینما و هالیوود ) همچنان به استفاده از گیمبال‌ها برای حذف لرزش های فیلم اصرار دارند.

گیمبال های دو محوره بهتر است یا گیمبال های سه محوره؟

یکی از رایج ترین سوالاتی که پس از آشنایی با گیمبال ها، پرسیده می شود این است که تفاوت میان گیمبال های دو محوره و گیمبال های سه محوره چیست؟ از طرفی توجه به این دو نوع از گیمبال ها می تواند کمک شایانی به خرید هر چه بهتر با مناسب تر گیمبال به شما کند.همونطور که از اسم گیمبال های سه محوره پیداست این مدل از گیمبال ها دارای سه محور با اسم های تیلت، پن (Pan) و رول (Roll) هستند که وظیفه دارند لغزش های ناخواسته به وجود آمده بر روی فیلم را در هر سه محور به صورت کامل حذف کنند.

همچنین گیمبال هایی که دارای دو محور می باشند تنها شامل دو محور پن (Pan) و رول (Roll) هستند؛ همانطور که می توان حدس زد گیمبال های سه محوره در مقایسه با گیمبال های دو محوره برتری بیشتری دارند چون که بیشتر می‌توانند ثبات را حفظ کنند اما نکته حائز اهمیت این است که برنامه این موارد بسته به شرایط و بودجه شما می‌تواند تغییر کند و امکان دارد که بسته به نیازهای خاص شما، گیمبال های دو محوره مناسب تر باشد.

چه تفاوتی بین گیمبال های دو محوره و سه محوره وجود دارد؟

اولین ویژگی که دنباله های دو محوره دارند و این موضوع می‌تواند موجب برتری آنها در مقایسه با گیمبال های سه محوره در برخی از شرایط خارج شود، سبک بودن وزن آن ها است. سبکی وزن گیمبال های دو محوره به این دلیل است که این گیمبال ها تنها دارای دو موتور هستند و همین موضوع باعث می شود که این گیمبال ها باتری کمتری مصرف کنند. این در حالی است که گیمبال های سه محوره دارای سه موتور در در سه محور جداگانه میباشند و همین موضوع با جبهه می شود که از لرزش و لغزش دوربین در هر سه محور جلوگیری شود. احتمالا این سوال برای شما پیش می آید که آیا گیمبال های اس ام اس فور در مقایسه با گیمبال های دو محوره دارای قیمت بیشتری هستند یا خیر؟ بله دقیقا همین طور است بسیار گران قیمت تر از گیمبال های دو محوره هستند.

گیمبال دو محوره بخریم‌ یا گیمبال سه محوره؟

این موضوع کاملاً بستگی به شخص شما و شرایط شما دارد.به عبارت دیگه قبل از خریداری گیمبال( چه دو محوره باشد سه محوره ) حتماً باید هدف خود را از خرید گیمبال مشخص کنیم . علاوه بر مشخص کردن هدف خود باید بودجه خود را نیز به صورت دقیق مشخص کنید؛ زیرا پس از اینکه متوجه شدید حاضرید چه مقدار پول را صرف خریداری گیمبال کنید می‌توانید از بین گزینه ها و مدل ها و برند های مختلف تولید کننده گیمبال در سطح جهان مناسب ترین و بهترین مدل را تشخیص دهیم و سردرگمی نجات پیدا کنید. همچنین یکی از بهترین و مفیدترین معیارهایی که می تواند در خرید ارز بهتر و سریعتر گیمبال مناسب به شما کمک کند شناسایی میزان و نوع استفاده شما از دین بال می باشد؛ یعنی اینکه تکلیف  تکلیف را با خودتان مشخص کنید.

به عنوان مثال اگر قصد دارید یک فیلم سینمایی حرفه ای و اصولی و استاندارد و بدون هیچگونه لرزش ( در سطح فیلم های سینمایی و هالیوودی )  بگیرید قطعاً باید از گیمبال‌های سه محوره استفاده کنید.اما اگر تنها فکر می کنید که یک نتیجه قابل قبول داشته باشید و کیفیت تصویر شما نیز متوسط باشد و حاضر نیستید که پول هنگفتی را خرج خریداری گیمبال های سه محوره کنید، بهترین گزینه برای شما گیمبال های دو محوره هستند. زیرا این گیمبال ها قادر هستند میزان پایداری و ثبات کافی و قابل قبول را در هنگام فیلمبرداری به عمل آورند.

۴ نکته مهمی که قبل از خرید گیمبال باید بدانید

همانطور که گفته شد امروزه گیمبال ها دارای انواع و اقسام مختلف می باشند و این موضوع باعث شده است که خرید گیمبال مناسب و با کیفیت تمرین سخت و دشوار به نظر برسد. پیشنهاد ما به شما این است که قبل از انتخاب و خرید گیمبال مورد نظر خود حتماً چند معیار و فاکتور مهم را مد نظر داشته باشید و پس از در نظر گرفتن این فاکتورها با توجه به شرایط و بودجه خود دست به خرید بزنید. از همین رو ما در ادامه قصد داریم که به 4  معیار بسیار مهمی که باید قبل از خرید گیمبال بدانید، بپردازیم. مطالعه و دقت کافی نسبت به این چهار معیار می‌تواند کمک شایانی به صحیح بودن خرید شما کند.

 گیمبال سه محوره یعنی بهترین انتخاب

طبق پاراگراف هایی که قبلاً نیز مطالعه کردید احتمالاً نظر شما نیز این است که گیمبال های سه محور بهترین گزینه برای حذف لرزش های دوربین با استفاده از گیمبال است. اتفاقات یکی از معیارهایی که ما قصد داریم درباره آن  بیشتر صحبت کنیم این است که تا جایی که می توانید از گیمبال های سه محور استفاده کنید؛البته این موضوع کاملاً به شرایط و نیازهای شما و همچنین مقدار بودجه ای که قصد دارید خرج کنید دارد. اما حتماً به این نکته نیز توجه کنید که حفظ کیفیت و ماندگاری فیلم نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و نمی توان بدون توجه به شفافیت و کیفیت فیلم، شروع به ضبط و فیلمبرداری کرد.شاید در نگاه اول با خود بگویید که بهتر است با صرف هزینه کمتر، گیمبال های دو محوره را انتخاب کنم؛ اما با وجود ارزانتر بودن گیمبال های دو محوره شما از ثبات و کیفیت بیمار های سه محوره جا خواهید ماند. به عبارت دیگر گیمبال های سه محوره عملکرد بهتری در مقایسه با گیمبال های دو محوره دارند پس حتما قبل از خرید سعی کنید که به سراغ برندها و مدل های گیمبال های سه محوره بروید.

وزن کلی گیمبال ها

دومین معیاری که قبل از خرید این ابزار باید به آن توجه کافی و لازم را داشت، وزن گیمبال است.در اغلب موارد تصویربرداران و فیلمبرداران باید گیمبال را در دست خود بگیرند و تعمیر وزن کلی گیم بارها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا در صورت طولانی بودن زمان فیلمبرداری می تواند وزن سنگین گیمبال ها بسیار خسته کننده و طاقت فرسا باشد. پیشنهاد می کنیم که گیمبال هایی را خریداری کنید که وزن آنها بیشتر از ۹۰۰ گرم نباشد. این عدد یک عدد معقول و منطقی برای این ابزار فوق العاده کاربردی به حساب می آید. از حتماً قبل از خریداری گیمبال، حتماً به خستگی بازو های خودتان که ناشی از سنگینی وزن کیمبال از توجه کنید و دقت لازم را در مسئله وزن کلی گیمبال ها داشته باشید.

وزن کلی گیمبال ها

البته تنها سبب بودن وزن گیری بالا نمی تواند دلیلی بر با کیفیت بودن و انتخاب مناسب باشد؛ در نتیجه شما باید دنبال را خریداری کنید که علاوه بر وزن پایین، دارای کیفیت بسیار بالایی نیز باشد زیرا شما اصلاً نمی خواهید که دوربین قرار گرفته بر روی گیمبال در اثر کوچکترین ضربه یا حرکتی بر روی زمین بیافتد یا اینکه بشکند. کیفیت را نیز در کنار سبک بودن وزن گیمبال ها مد نظر داشته باشید.

باتری گیمبال ها

سومین معیار مهمی که در در هنگام خرید باید به آن توجه کنید این است که گیمبال مورد نظر شما از چه نوع باتری پشتیبانی می کند. زیرا گیمبال ها معمولاً قدرت خود را از ۲ روش و راهکار متفاوت دریافت می کنند یا اصطلاحاً از دو راه مختلف تغذیه می شوند.در نوع اول ، گیمبال ها از باتری هایی بهره می برند که به آنها باتری‌های قلیایی گفته می شود. باتری‌های قلیایی دائماً و مرتباً باید در حال تعویض باشند اما برخلاف باتری‌های قلیایی نوع دیگر باتری ها که به آن باتری های لیتیوم یونی گفته می شود،کاملا قابل شارژ هستند و می توانید آنها را به سادگی در مدت زمان نسبتا کوتاهی شارژ کنید. احتمالاً شما نیز تمایل به خرید و استفاده از گیمبال‌هایی را دارید که دارای باتری های لیتیوم یونی باشند و قابلیت شارژ شدن را نیز داشته باشند و فکر می کنید که نوع دوم بهتر از  نوع اول است؛ که در این مورد شکی نیست!!

اما نکته حائز اهمیت درباره تفاوت باتری های قلیایی و باتری های لیتیوم یونی در عمر کلی آنهاست.به عبارت دیگر عمر باتری‌های قلیایی در مقایسه با عمر باتری های لیتیوم یونی بیشتر است. و همین موضوع باعث شده است که برخی از افراد جزء طرفداران گیمبال هایی باشند که دارای باتری های قلیایی هستند.

سازگاری کامل گیمبال با نرم افزارها و دوربین

یکی دیگر از میوه هایی که حتماً باید قبل از خرید به آن توجه کنید سازگاری کامل کیمبال مورد نظر خود با گوشی تلفن همراه ، کامپیوتر دوربین عکاسی یا فیلمبرداری و غیره می باشد؛ در واقع شما لازم است که بدانید گیمبال در مورد انتخاب شما با چه نرم افزارهایی سازگاری و تطابق کامل دارد زیرا در این صورت می‌توانید بهتر و بیشتر از از قابلیت ها و امکانات گیمبال مد نظر خود استفاده کنید.به طور مثال در صورت سازگار بودن دیمان مد نظر خود با دوربین تلفن همراه یا گوشی همراه می‌توانید به سادگی برخی از کارها را انجام دهید. مثلاً دوربین را به هر سمت و سویی که دوست داشتید حرکت در آورید یا درباره شروع تصویربرداری یا فیلمبرداری دوربین گوشی خود به صورت خودکار تصمیم بگیرید در حالی که در صورت سازگار نبودن گیمبال با دوربین تلفن همراه شما این کار باید به صورت دستی انجام شود.

باید برای استفاده از گیمبال ها آموزش دید؟

حال شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چرا باید آموزش های لازم برای نحوه عملکرد و راه اندازی گیم بار را دید؛ زیرا که این ابزارها با وجود عمل کرده بسیار ساده و راحت، معاملات حساس و صدمه پذیر هستند و می توانند با کوچکترین ضربه افتادن از دست فیلمبردار، آسیب شدیدی ببیند این موضوع می‌تواند موجب ضرر مالی بسیار هنگفتی شود.

کلام پایانی

به صورت خلاصه گیمبال ها توانستند انقلابی عظیم در صنعت فیلمبرداری و تصویربرداری ایجاد کنند؛ به عبارت دیگر با به وجود آوردن گیمبال ها و اختراع این ابزار راه برای دیگر فیلمسازان و کارگردانان آنان با انگیزه اخلاق ، خصوصاً فیلمسازانی که دارای بودجه اندک محدودی برای ساخت فیلم خود و خرید تجهیزات فیلمبرداری بودند هموار کرد. به صورت کلی گیمبال ها آمدند تا فیلم هایی یکپارچه و ماندگار و بدون هیچ لرزشی را ایجاد و خلق کنند. شاید جالب باشد که بدانید در گذشته عدم لغزش و ثابت ماندن دوری در تمام طول فیلم، امری غیر قابل ممکن و نشدنی بود؛ تا جایی که تنها فیلم های هالیوودی بدون لرزش بودند اما با گذشت زمان و به وجود آمدن مدل‌ها و برندهای مختلف دین بارها خوشبختانه تعداد فیلم هایی که بدون لرزش ضبط و فیلمبرداری می شدند، افزایش پیدا کرد.

امروزه گیمبال ها بسیار در دسترس و در مقایسه با دیگر تجهیزات فیلمبرداری و تصویربرداری ارزان قیمت تر  هستند؛ از همین رو ساخت فیلم نه تنها نیاز به سرمایه بسیار زیادی ندارد، بلکه نیاز به تمرین زیاد در زمینه فیلمبرداری نیز نیست زیرا گیمبال این کار را بسیار ساده و راحت کرده‌اند و شما تنها کافیست یکی مال مناسب و با کیفیت که با دوربین عکاسی و فیلمبرداری یا گوشی تلفن همراه خود تطابق و سازگاری کامل داشته باشد را انتخاب کنید و پس از کمی آموزش دیدن درباره نحوه کارکرد و کاربرد گیمبال مذکور، شروع فیلمبرداری و استفاده از آن کنید.

ما در کروماکی لند سعی کردیم که بهترین کیفیت را به همراه بهترین پشتیبانی ارائه کنیم تا شما بتوانید مناسب ترین ابزار تولید محتوا مانند رینگ لایت، سافت باکس، پرده های کروماکی و پایه موبایل و همچنین گیمبال های حرفه ای و… را خریداری کنید.

سوالات متداول

فهرست